Co wiemy po 4. kolejkach Keeza Klasy O?

Kilka serii spotkań już za nami. Dla Sokołów – start ligi – jak najbardziej można zaliczyć do udanych. Czy wiemy coś więcej? Postaramy się przyjrzeć jak podczas rozruchu sezonu poradziły sobie poszczególne ekipy.

Sponsor tytularny ligi

W tym sezonie rzeszowska Klasa Okręgowa zyskała partnera i sponsora – firmę Keeza, co jest nowością. Zachęcamy jednocześnie wszystkie zainteresowane firmy do współpracy z naszym klubem i wspierania TGS!

Wykuwa się czołówka

Bez większych niespodzianek póki co w naszej grupie. Na fotelu lidera zasiadł Włókniarz Rakszawa, który z kompletem punktów przewodzi całej stawce, będąc jednocześnie najskuteczniejszą spośród wszystkich ekip (bilans 17:5). Tuż za Włókniarzem.. TGS, z dwoma oczkami mniej i bilansem (10:4). Sokół radzi sobie dobrze na wyjazdach (w tej rundzie przy własnych trybunach ze względu na remont szatni nie zagramy), dlatego druga lokata po czterech kolejkach to świetne wieści. A przed nami, już w sobotę trudny wyjazd do Soniny na mecz z Sawą, która aktualnie zajmuje równie dobre, 5. miejsce w tabeli.

Forma TGS

TGS (10 pkt., +6)
vs Safironutrition Wola Dalsza (2:2, R)
vs KS Stobierna (1:3, W) ⬆️
vs Aramix Niebylec (0:3, W) ⬆️
vs SMS Resovia II (1:2, W) ⬆️

Falstart na początku ligi zanotował Strug (porażka ze Stalą II Rzeszów 1:3), ale ekipa z Tyczyna skierowała się na właściwe tory i po trzech kolejnych wygranych powróciła do walki o 4. ligę.

W czołówce znajdziemy też Zaczernie, Przybyszówkę, Stobierną i Błażowiankę (która podobnie jak Strug, zaczęła od porażki). Po świetnym początku szybko zadyszki dostała rzeszowska Stal, której rezerwy najpierw uległy Włókniarzowi, a ostatnio też Błażowiance. Mamy jednak przeczucie, że w kolejnych spotkaniach Rzeszowianie w dalszym ciągu będą niesamowicie mocni, a zgubione punkty nie oznaczają głębszego kryzysu formy.

Wszyscy beniaminkowie z pierwszymi wygranymi

Historyczne wygrane na szczeblu Okręgówki zanotowały debiutujące ekipy z Trzebosi, Woli Dalszej i Budziwoja. I o ile Styrobud zaczął ligę od zwycięstwa, o tyle dwie kolejne ekipy na wygrane poczekały do ostatniej kolejki. Szczególnie zaskoczył Grunwald, który po kiepskim początku i zerowym dorobku, w prawdziwym rollercoasterze odwrócił wynik i wyszarpał punkty pierwszemu z beniaminków.

Jedną wygraną na koncie ma inny beniaminek – Wisłok Strzyżów. Ale ten ogrywał się już w piątej lidze. I to wielokrotnie. Wszystkie cztery ekipy dzieli zaledwie jeden punkt. Ale pod względem bilansu bramkowego, ze względu na wysokie porażki w pierwszych trzech kolejkach, odstaje od reszty nowicjuszy Grunwald.

Forma beniaminków

Wisłok Strzyżów (4 pkt., -1)
vs Orzeł Wólka Niedźw. (1:1, R)
vs KS Zaczernie (1:2, P) ⬇️
vs Safironutrition Wola Dalsza (0:2, W) ⬆️
vs KS Stobierna (0:2, P) ⬇️

Styrobud Trzeboś (4 pkt., 0)
vs Błażowianka (1:3, Z) ⬆️
vs Stal II Rzeszów (2:3, P) ⬇️
vs Jedność Niechobrz (1:1, R)
vs Grunwald Budziwój (3:4, P) ⬇️

Safironutrition Wola Dalsza (4 pkt., -2)
vs TG Sokół Sokołów Małopolski (2:2, R)
vs Sawa Sonina (4:3, P) ⬇️
vs Wisłok Strzyżów (0:2, P) ⬇️
vs Strumyk Malawa (2:3, W) ⬆️

Grunwald Budziwój (3 pkt., -11)
vs Strumyk Malawa (2:5, P) ⬇️
vs KS Przybyszówka (5:0, P) ⬇️
vs Strug Tyczyn (0:4, P) ⬇️
vs Styrobud Trzeboś (3:4, W) ⬆️

Ukraina, Rosja, a nawet Kamerun. Ligowi stranieri

Sytuacja wyjściowej jedenastki z Cracovii, o której mówiła swego czasu cała piłkarska Polska co prawda nam nie grozi, ale nawet na naszym szczeblu nie brakuje piłkarzy z rodowodem z innego kraju. A teraz – kilka słów o naszej lokalnej boiskowej egzotyce. I piłkarzach, z aż pięciu różnych kontynentów, którzy grają i niegdyś występowali na stadionie w Sokołowie. I pozostałych boiskach rzeszowskiej Okręgówki.

W tym roku nie zobaczymy już na boisku jedynego w naszej lidze Kazacha – Bachtijara Tukenova (Bratek Bratkowice). Wraz ze Startem Brzóza Stadnicka szeregi Klasy O opuścił też Ukrainiec Marian Iwanowski. Orzeł Wólka Niedźwiedzka co prawda z ligą się nie pożegnał, ale do Igrosu Krasnobród przeniósł się środkowy obrońca – Rosjanin Semen Surinovich. Także w tamtym sezonie, w rozgrywkach klub z Wólki posiadał zgłoszonego drugiego obcokrajowca, także Rosjanina – Nikitę Shidlovskiego. Rosyjski kierunek spodobał się jednak jak widać naszym sąsiadom zza miedzy, bo w tym sezonie w brązowo-zielonych barwach zagra inny gracz ze Wschodu – Artem Venediktov.

W tamtym roku jedną z “gwiazd” boisk piątej ligi był defensor Wałerij Sokołenko (Ukraina), który wskoczył wraz z łańcucką Stalą do 4. ligi.

W przeszłości egzotycznych źródeł transferów nie brakowało. Mieliśmy w lidze Gruzina – Giorgi Mamukelashvilego (ex-Bratek Bratkowice, Jawor Krzemienica). Gruzin co prawda ligi nie zwojował, ale kawał świata mimo wszystko zwiedził, bo oprócz gry w Polsce pojawiał się na boiskach w Danii i na Litwie. W Grodziszczance i LKS Jasionka grywał też jedyny w lidze Łotysz – Māris Mazjanis (dalej gra w Grodzisku, w Klasie A).

Równie ciekawą historię miał były piłkarz Strugu Tyczyn. Były już, młodzieżowy reprezentant Kirgistanu Azat Mamyrov nie przebił się w rzeszowskiej Stali i trafił do liderującego wtedy w A-klasie Strugu Tyczyn. Według tego co udało się odnaleźć w sieci – Azat występował ostatnio w mazowieckiej Klasie A, w AKS Zły Warszawa, swoją drogą, niezwykle ciekawym projekcie z warszawskiej Pragi, o którym możecie przeczytać TUTAJ.

W przeszłości na piątoligowym szczeblu gościliśmy też Nigeryjczyków – w KP Zabajka (obecnie Noverra Głogów Małopolski) dwa sezony rozegrał Mba Chukwumeka, który oprócz gry dla Kolbuszowianki, Orła Przeworsk czy Stali Rzeszów występował dla.. i Xi Măng Hải Phòng z Wietnamu. W związku z tym, że liga wietnamska (i sam język) to dla zwykłego polskiego kibica pewna abstrakcja – nie mamy pojęcia czy był to wyższy szczebel ligowy czy przygoda gdzieś na peryferiach futbolu. Nigeryjskie akcenty mieliśmy też w Sokołowie. Nnaose Chamberlin Chibuzor. Pierwszy z nigeryjskiego zaciągu w Sokole sporą część kariery spędził właśnie w Polsce. Do Sokołowa trafił ze Stali Rzeszów, w wieku 20 lat. Potem grał jeszcze w Bogdance Łęczna, Echu Zawada i Huczwie Tyszowce. Drugi – Tevin Ojirogbe miał jeszcze bogatszą piłkarską karierę. W Sokole, razem z Nnaose grał w 2007 roku, i był to pierwszy przystanek na piłkarskiej mapie Nigeryjczyka. Oprócz gry w Unii Tarnów, Górniku Libiąż i BKS-ie Bielko-Biała, Tevin spróbował sił na Słowacji, gdzie reprezentował FK Bodva Moldava, LAFC Lusenec, FK Pohronie i FK Vysoké Tatry. Szczególnie dobrze znane powinno być Pohronie, które występuje w słowackiej Fortuna Lidze (pierwszy poziom rozgrywkowy).

Wisłok Czarna i KS Zaczernie miały w swoich szeregach nawet piłkarza z Kraju Kawy. Paulo Bomfim jest jedynym przedstawicielem Ameryki w całym naszym zestawieniu, ale ostatnio przeniósł się do Heiro Rzeszów, które występuje w I grupie (rzeszowskiej) Klasy A.

Jednak największą furorę robią w naszej grupie gracze z Ukrainy, których jest zdecydowanie najwięcej. Oprócz duetu Chomyk-Kunyniec (Włókniarz Rakszawa), mamy przynajmniej sześciu zawodników z korzeniami u naszego wschodniego sąsiada. Obrońca Wołodymyr Chomyk ostatnio grał dla FK Jaworów (do Włókniarzy trafił latem 2020 roku). Z kolei 25-letni Bohdan Kunynets grał dla ekipy z Rakszawy jeszcze w 2019 roku na poziomie Klasy A i regularnie wpisuje się na listę strzelców jako napastnik (w tym sezonie dwukrotnie).

Posterunku między słupkami bramki Błażowianki strzeże natomiast 29-letni Rusłan Szulchan (wcześniej występujący m.in. w LKS-ie Trzebownisko). Młody golkpier ekipy z Armii Krajowej jest jednym z najlepszych bramkarzy naszej ligi.

Zdecydowanie najwięcej obcokrajowców znajdziemy w drugiej drużynie Stali Rzeszów. Pochodzący z Kamerunu napastnik Emile Jonathan Engamba, który pierwsze piłkarskie szlify zbierał w AS Green City i Akademii legendy afrykańskiej piłki – Rogera Milli. Potem, rosły 23-latek trafił do Hiszpanii a później do Francji. Według informacji z sieci Engamba, w latach 2014-2015 był sprawdzany w kadrze U-17 Kamerunu.

Do tego dwóch młodych Ukraińców – Taras Wachowycz i Ihor Iwaniuk już zdążyło zagrać dla “dwójki” Stali. Obaj wchodzili z ławki, a w meczu z Włókniarzem (w którym wystąpiła rekordowa ilość czterech Ukraińców), Wachowycz zapisał się w statystykach.. ale póki co, tylko czerwoną kartką.

Jeszcze do niedawna w “dwójce” mieliśmy okazję oglądać Ramiła Mustafajewa (także w meczu z Sokołem). Andrei Prokicia jednak raczej nie zobaczymy. Serb z polskim paszportem raczej nie powinien zagrać w zespole rezerw, bo jest ważnym graczem pierwszego zespołu, z przeszłością m.in. w ekstraklasowej Stali Mielec.

Także w Resovii zgłoszonych do rozgrywek Okręgówki jest kilku obcokrajowców. Na występy Chorwata – Gwozdenovicia i dwójki Słowaków – Pindrocha i Podhorína, jeśli wierzyć polityce gry SMS-u, nie mamy jednak co liczyć.

“Stranieri” 2021/2022 Keeza Klasy Okręgowej

Maksym Ryżak (Jedność Niechobrz, ?? Ukraina)
Bohdan Kuniniec (Włókniarz Rakszawa, ?? Ukraina)
Wołodymyr Chomyk (Włókniarz Rakszawa, ?? Ukraina)
Rusłan Szulchan (Błażowianka, ?? Ukraina)
Artem Venediktov (Orzeł Wólka Niedźwiedzka, ?? Rosja)
Emile Engamba (Stal II Rzeszów, ?? Kamerun)
Taras Wachowycz (Stal II Rzeszów, ?? Ukraina)
Ihor Iwaniuk (Stal II Rzeszów, ?? Ukraina)
Kiryło Tolmachov (Resovia II, ?? Ukraina)
Ramił Mustafajew* (Stal II Rzeszów, ?? Rosja)
Andreja Prokić* (Stal II Rzeszów, ?? Serbia)
Bojan Gvozdenović* (Resovia, ?? Chorwacja)
Branislav Pindroch* (Resovia, ?? Słowacja)
Oliver Podhorín* (Resovia, ?? Słowacja)

*Zgłoszeni do rozgrywek, ale są graczami pierwszych zespołów

Obcokrajowcy (ex-Klasa Okręgowa Rzeszów)

?? Australia:
Dylan Collard (Stal II Rzeszów, Australia)

?? Brazylia:
Paulo Bomfim dos Santos (KS Zaczernie, Wisłok Czarna)

?? Francja:
Freddy Normand (Bratek Bratkowice)

?? Gruzja:
Giorgi Mamukelashvili (Jawor Krzemienica, Bratek Bratkowice)

?? Kazachstan:
Bachtijar Tukenov (Bratek Bratkowice)

?? Kirgistan:
Azat Mamyrov (Strug Tyczyn)

?? Łotwa:
Māris Mazjanis (Grodziszczanka, LKS Jasionka)

?? Nigeria:
Mba Chukwumeka (KP Zabajka)
Tevin Ojirogbe (TG Sokół Sokołów Małopolski)
Nnaose Chibuzor (TG Sokół Sokołów Małopolski)

?? Rosja:
Semen Surinovich (Orzeł Wólka Niedźwiedzka)
Nikita Shidlovski (Orzeł Wólka Niedźwiedzka)
Natan Małunow (Stal II Rzeszów)

?? Ukraina:
Andrij Nikanowycz (Resovia II)
Serhij Krykun (Resovia II)
Wadim Straszkiewycz (Resovia II)
Myroslav Taranenko (Resovia II)
Kiryło Tolmachov (Resovia II)
Nazar Metenka (KS Stobierna)
Marian Iwanowski (Wisłok Czarna, Start Brzóza Stadnicka)
Wałerij Sokołenko (Stal Łańcut)
Artur Majchrowycz (Wisłok Czarna)
Maksym Ryżak (Korona Rzeszów)
Wołodymyr Puchlicz (KS Zaczernie)

5. kolejka (zapowiedź)

⚽️⚽️⚽️
Sawa Sonina vs TG Sokół Sokołów Małopolski (niedziela, 16:00)
[Zapowiedź meczu]

⚽️⚽️⚽️⚽️
SMS Resovia II vs Stal II Rzeszów (niedziela, 15:00)
Piąta seria spotkań upłynie pod znakiem rzeszowskich derbów rezerw, w których Resovia przy własnych trybunach podejmie Stal. Młodzi Resoviacy czekają na drugie zwycięstwo w sezonie. Faworytem będą na pewno Stalowcy z Dariuszem Jareckim w składzie, ale mecze derbowe rządzą się swoimi prawami, a co pokazał nasz ostatni mecz – “Pasiaki” także potrafią grać w piłkę.

⚽️⚽️
Jedność Niechobrz vs Błażowianka (sobota, 11:00)
O pierwsze zwycięstwo zagra Jedność, która z dwoma punktami nieoczekiwanie zamyka razem z Aramixem ligową tabelę. Niechobrz zmierzy się z Błażowianką. Wróżymy wyrównany pojedynek obu ekip, chociaż podopieczni trenera Górki lepiej prezentują się w tabeli.

⚽️⚽️⚽️
KS Zaczernie vs Strug Tyczyn (sobota, 11:00)
Bardzo ciekawie zapowiada się mecz KS Zaczernie – Strug. Mecz niemal na szczycie tabeli, w którym zmierzy się trzecia drużyna z czwartą. A stawką będzie ligowe podium.

⚽️⚽️
KS Stobierna vs Strumyk Malawa (sobota, 16:30)
Obie ekipy przystąpią do meczu w zupełnie odmiennych humorach. Stobierna wygrała w Strzyżowie, a prowadzeni przez trenera Wiesława Gołdę gracze Strumyka niespodziewanie przegrali z Wolą Dalszą. Obie ekipy prezentują raczej zbliżony poziom, więc każdy scenariusz jest możliwy.

⚽️⚽️
Safironutrition Wola Dalsza vs KS Przybyszówka (sobota, 17:00)
Przybyszówka zanotowała udany start i była nawet wiceliderem rozgrywek. Z kolei Wola Dalsza w końcu wyszła na swoje, ograła na wyjeździe Strumyk i zanotowała swój pierwszy komplet punktów w swoim debiutanckim sezonie. Na stadionie w Woli Dalszej może być ciekawie.

⚽️⚽️
Aramix Niebylec vs Wisłok Strzyżów (niedziela, 14:00)
Kolejne derby (w tym przypadku powiatu strzyżowskiego) to mecz Aramixu z Wisłokiem. Lepiej wystartował Wisłok, ale Niebylec zagra na własnym boisku, co będzie atutem naszego niedawnego rywala.

⚽️⚽️⚽️
Orzeł Wólka Niedźw. vs Styrobud Trzeboś (niedziela, 16:00)
W pierwszych w tym sezonie derbach naszej gminy Styrobud wyjedzie do Wólki Niedźwiedzkiej. Trzeboś po udanym początku powinna być stawiana w roli nieznacznego faworyta.

⚽️⚽️
Grunwald Budziwój vs Włókniarz Rakszawa (niedziela, 17:00)
W roli zdecydowanego faworyta przyjedzie do Mogielnicy na mecz z Grunwaldem Włókniarz Rakszawa. Beniaminka czeka więc arcytrudne zadanie, by postawić się liderowi.

O autorze

rafal.koziarz@gmail.com