Po meczu na szczycie tabeli swój wzrok skierujemy w stronę Grodziska Dolnego! Nasz najbliższy rywal, Grodziszczanka po kilku latach spędzonych w Klasie A powraca do Klasy Okręgowej i w niedzielę o 14:00 zmierzy się przy Polnej 1 z TGS!

Stały bywalec Okręgówki powraca

Powrót do Klasy Okręgowej zajął Grodziszczanom trzy sezony. I jest to o tyle ciekawe, bo wcześniej Grodziszczanka występowała w piątej lidze nieprzerwanie od 1993 roku! 21 lat, podczas których klub naszego jutrzejszego przeciwnika kilkukrotnie znajdował się w gronie walczących o 4. ligę – w 1998 roku ustępując jedynie Piastowi Nowa Wieś.

Historia naszych pojedynków rozpoczyna się właśnie w 1993, gdy w rzeszowskiej Klasie O przegrywamy w Grodzisku 5:2. Potem gramy z tą drużyną ze zmiennym powodzeniem, a ostatni raz mierzymy się w 2017 roku, także w Grodzisku, gdzie pokonujemy gospodarzy 0:6. Był to już jednak zmierzch i cień ekipy, z którą wcześniej z reguły nigdy łatwo nie mieliśmy. Np. w latach 2006-2013 nie potrafiliśmy ugrać z Grodziszczanką żadnego zwycięstwa (1 remis i aż 7 porażek).

Role odwróciły się w “Erze” trenera Brzychczego, gdy bilans odwrócił się mocno na naszą korzyść, a w latach 2014-2018 Sokół zanotował 5 zwycięstw, 1 remis i 1 porażkę z drużyną z Grodziska Dolnego.

Efektowna baza i.. drużyna kobiet

Byłe miasteczko może pochwalić się tym, że stadion Grodziszczanki od lat był chwalony za jakość murawy i budynek klubowy. Kameralny, mieszczący kilkuset kibiców obiekt odwiedzimy na wiosnę, a tymczasem.. kilka słów o kolejnej wizytówce klubu z Grodziska.

Którą jest kobieca drużyna Grodziszczanki. Jedna z niewielu na Podkarpaciu, a występująca w tej chwili na szczeblu 4-ligi, a jeszcze w latach 2017-2020 w 3. lidze.

W samej gminie Grodzisko Dolne, oprócz Grodziszczanki mamy jeszcze występującą w Klasie B, założoną w 2016 roku Wólczankę, chociaż co ciekawe, w sezonie 1990/1991 Klasy A rywalizowaliśmy już z drużyną z Wólki Grodziskiej – Leszczynką.

Ciężki start beniaminka

Po powrocie do Klasy Okręgowej Grodziszczanom idzie póki co ciężko, a dotychczasowy bilans naszych rywali to dwa zwycięstwa – z Plantatorem (4:2) i Strumykiem Malawa (2:1) i osiem porażek, z czego kilka dość dotkliwych, jak ostatnio w meczu z Orłem, u siebie 1:7. Tak więc jeśli chodzi o wskazanie faworyta to większość kibiców wskaże najpewniej na Sokół, ale, by nie rozdawać punktów w ciemno. Bo w meczu ze Strumykiem było podobnie, swoje doświadczenie TGS będzie musiał pokazać nie na papierze, ale na boisku.

Kilku zawodników Grodziszczanki będziemy pamiętać z piątoligowych boisk. Jest wśród nich m.in. doświadczony defensor Piotr Miazga (ostatnio grał dla Błękitu Żołynia, ale jest to powrót do Grodziska), pochodzący z Łotwy bramkarz Maris Mazjanis (ex-LKS Jasionka), Marek Sobuś (ex-Błękit Żołynia i Start Brzóza Stadnicka). Są też inne znajome nazwiska, które możemy pamiętać z czasów, gdy Grodziszczanka grała jeszcze w naszej lidze – Duda, Gdański, Pałys.

I.. Kazimierz Leja, wychowanek Startu Brzóza Stadnicka, bramkostrzelny, najskuteczniejszy w ekipie z Grodziska z pięcioma golami w tym sezonie.

Doświadczony trener

Jeszcze nie tak dawno na ławce trenerskiej zasiadał w Grodzisku Marcin Szmuc. Ograny w Pogoni Leżajsk i Tłokach Gorzyce zawodnik łączył wtedy pracę trenera z występami na boisku.

I “klan” Szmuców kontynuuje tradycje, bo od poprzedniego sezonu na ławce dowodzi tutaj Tomasz Szmuc, który ostatnio prowadził Błękit Żołynia (a wcześniej m.in. KS Dąbrówki i Pogoń Leżajsk). I jest to kolejny doświadczony trener, z jeszcze ciekawszym CV jako piłkarz, który może się pochwalić grą (podobnie jak jego brat, Marcin) dla Tłoków i Pogoni, ale też.. w Ekstraklasowym KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, gdzie zaliczył łącznie osiem występów.

Jako szkoleniowiec debiut w Grodzisku trener Tomasz Szmuc miał udany, bo Grodziszczanka wygrała całą ligę ze świetnym bilansem 22-2-2 i 72:23. W Klasie Okręgowej nie będzie tak łatwo i celem beniaminka będzie na pewno utrzymanie.

Sytuacja w lidze

I w kilku słowach na koniec o tym co dzieje się po 10. kolejce Klasy Okręgowej. Utworzyły się 3 grupy. W pierwszej, wyklarowało się grono chętnych do walki o ligowy awans, a więc.. Resovia, Strug, TGS i Zaczernie. I wydaje się nam, że w tej chwili to wokół nich będzie toczyć się walka o 4. ligę. Włókniarz Rakszawa także był typowany do awansu, więc jeśli piłkarze z Rakszawy “odpalą” jeszcze w tej rundzie, to może być to kolejny zespół walczący o coś więcej. W tej chwili Włókniarz ma jednak osiem punktów straty do lidera z Rzeszowa, jednak SMS jak wiemy nieczęsto gubi punkty.

Druga grupa, na czele której stoi Błażowianka to środek tabeli. Wśród nich są także Jedność, Orzeł, Strumyk, Leśna (jako jedyny beniaminek) i KS Przybyszówka. Podejrzewamy, że chociaż tym drużynom ciężko będzie włączyć się do walki o coś więcej.. to mecze przeciwko nim będą kluczowe dla ekip z czuba tabeli. Bo przypomnijmy, że chociażby w Wólce Niedźwiedzkiej punkty traciły rezerwy Resovii, a podopieczni Sebastiana Kłeczka notują całkiem udany start sezonu.

O utrzymanie póki co grają Plantator, Wola Dalsza, Grodziszczanka, Iskra i póki co, Sawa Sonina. Jednak biorąc pod uwagę doświadczenie Sawy, kilka kolejnych meczów może sprawić, że w Soninie zima przebiegnie spokojniej niż przedstawia to w tej chwili tabela. Mamy też na uwadze w jakiej sytuacji był Sokół blisko 10 lat temu, więc brak punktów na jesień nie oznacza pewnego spadku.

TG Sokół Sokołów Małopolski vs Grodziszczanka Grodzisko Dolne

(niedziela 23/10/2022, 14:00, Polna 1, Sokołów Małopolski)

1993/94 Klasa O
Grodziszczanka – Sokołowianka 5:2
Sokołowianka – Grodziszczanka 0:0

1994/95 Klasa O
Grodziszczanka – Sokołowianka 3:3
Sokołowianka – Grodziszczanka 4:0

2003/04 Klasa O
Grodziszczanka – TG Sokół 2:2
TG Sokół – Grodziszczanka 5:1

2004/05 Klasa O
TG Sokół – Grodziszczanka 0:0
Grodziszczanka – TG Sokół 2:2

2005/06 Klasa O
TG Sokół – Grodziszczanka 1:0
Grodziszczanka – TG Sokół 3:1

2006/07 Klasa O
Grodziszczanka – TG Sokół 2:0
TG Sokół – Grodziszczanka 1:2

2007/08 Klasa O
Grodziszczanka – TG Sokół 4:2
TG Sokół – Grodziszcznka 2:2

2008/09 Klasa O
Grodziszczanka – TG Sokół 2:0
TG Sokół – Grodziszczanka 1:3

2013/14 Klasa O
Grodziszczanka – TG Sokół 5:4
TG Sokół – Grodziszczanka 3:0

2014/15 Klasa O
Grodziszczanka – TG Sokół 2:3
TG Sokół – Grodziszczanka 0:4

2015/16 Klasa O
Grodziszczanka – TG Sokół 2:3
TG Sokół – Grodziszczanka 5:2

2017/18 Klasa O
TG Sokół – Grodziszczanka 3:3
Grodziszczanka – TG Sokół 0:6

O autorze

rafal.koziarz@gmail.com