Coraz bliżej rozstrzygnięć w ligach. Sytuacja przed 27 kolejką

Chociaż sprawa awansu jest już od pewnego czasu rozstrzygnięta, to sytuacja w dolnej połowie tabeli robi się naprawdę gorąca. O szansach na utrzymanie sporo napisano już na łamach serwisu Jawora, dlatego tym razem z nieco innej strony, bardziej w formie uzupełnienia tego, co było już napisane.

W drugiej lidze bezpiecznie

Wszystkie podkarpackie ekipy są już bezpieczne. Bezpieczna jest także Wisła Puławy, co jest komfortowe dla podkarpackich drużyn grających na niższych szczeblach ligowych. Jedyne emocje, które pozostały fanom piłki nożnej z naszego województwa w 2 lidze to walka Stali Stalowa Wola o awans do I ligi (drugiego poziomu rozgrywek), której w naszej okolicy nie doświadczyliśmy od 2010 roku!

Spadek (aktualny stan): Limanovia Limanowa, Górnik Wałbrzych, Kotwica Kołobrzeg
Zagrożenie spadkiem: Puszcza Niepołomice (niewielkie), Okocimski Brzesko (znikome)

III liga – Orzeł Przeworsk bardzo blisko utrzymania

Pierwsze, co mogło wywołać lawinę spadków w naszej lidze to postawa podkarpackich trzecioligowców. Na szczęście, w tym sezonie nie zawiedli i tylko Wisłoka Dębica (w związku z problemami finansowymi i organizacyjnymi) pożegna się z ligą międzywojewódzką. Teoretycznie o utrzymanie walczy jeszcze Orzeł Przeworsk, ale ten, na dwie kolejki przed końcem sezonu ma cztery punkty przewagi nad zagrożoną spadkiem Lublinianką, która bezpośrednio o ligowy status zmierzy się z drużyną Tomasovii z Tomaszowa Lubelskiego. Niemal na 100 procent z ligą pożegna się także prowadzona przez byłego zawodnika i trenera Sokoła Piotra Piechniaka Stal Kraśnik.

Spadek (aktualny stan): Wisłoka Dębica, Podlasie Biała Podlaska, Stal Kraśnik, Hetman Żółkiewka, Lublinianka Lublin
Zagrożenie spadkiem: Tomasovia Tomaszów Lub. (duże), Orzeł Przeworsk (niewielkie)

W IV lidze gorąco

W Klasie Wojewódzkiej o utrzymanie nie powinni się martwić zawodnicy Wisłoka Wiśniowa, Bukowy Jastkowice i LKS-u Skołoszów (beniaminkowie). Gorzej z Sawą, która musiałaby wygrać wszystkie pozostałe mecze, aby zachować jakiekolwiek szanse na utrzymanie IV ligi. W drużynie z Soniny występuje Łukasz Świst, do niedawna reprezentujący Sokół. Na pewno z IV ligi spadną Czarni Jasło. W strefie spadkowej znajdują się dodatkowo Przełom Besko i Stal Nowa Dęba, która już w tamtym sezonie szczęśliwie pozostała w czwartej lidze. Z drużyn z rzeszowskiego okręgu najbliżej utrzymania jest Pogoń Leżajsk. Najtrudniej wygląda sytuacja Strumyka Malawa, który po porażce na własnym stadionie z Crasnovią (w derbach) mocno utrudnił sobie sytuację, choć możliwe, że i tak utrzyma się w lidze. Wiele zależy od postawy Orła Przeworsk, Przełomu i Stali Nowa Dęba.

Spadek (aktualny stan): Czarni Jasło, Sawa Sonina, Przełom Besko, Stal Nowa Dęba
Zagrożenie spadkiem: Strumyk Malawa (duże), Sokół Nisko (średnie), Crasnovia Krasne (niewielkie), Kolbuszowianka i Pogoń Leżajsk (znikome)

Awanse z Klas Okręgowych

Pewna awansu jest już Jedność Niechobrz z naszej grupy rozgrywkowej. Drużynie z Niechobrza gratulujemy powrotu do czwartej ligi i oczywiście życzymy utrzymania (co jest poniekąd także w naszym interesie, w związku z reorganizacją III ligi i zmniejszeniem ilości grup z 8 do 4). Walka o awans do IV ligi jest już bliska rozstrzygnięcia w grupie Jarosławskiej. Tam na placu boju pozostał KS Wiązownica (56 pkt.) i MKS Kańczuga (50 pkt.) – na cztery kolejki przed końcem. W grupie krośnieńskiej do końca sezonu pozostało jeszcze 6 kolejek, ale sprawa awansu rozstrzygnie się między LKS Pisarowce i Iwonką Iwonicz (po 50 pkt. na koncie). Większe szanse powinna mieć w tym miejscu ekipa z Pisarowiec, w której kadrze gra kilku doświadczonych byłych zawodników Stali Sanok, która – jak donoszą liczne wiadomości od przyszłego sezonu powróci do Klasy A i z pewnością klub z Sanoka będzie chciał sezon po sezonie powrócić przynajmniej do IV ligi, a być może III ligi, czego wypada temu zasłużonemu dla regionalnej piłki klubowi życzyć!

Największa dramaturgia dotknęła dębickiej Klasy O. Główny faworyt – Igloopol Dębica przegrał swój awans po czterech, a  jak się później okazało aż pięciu walkowerach i tym samym o awans powalczą Błękitni Ropczyce (64 pkt.) i Victoria Czermin (63 pkt.). W grupie stalowowolskiej w grze pozostały właściwie tylko trzy drużyny – Stal II Stalowa Wola (53 pkt.), Unia Nowa Sarzyna (52 pkt.), Sokół Sokolniki (50 pkt.). Teoretycznie do gry może włączyć się także zespół Tłoków Gorzyce (48 pkt.), ale przed byłym drugoligowcem najcięższe zadanie. Na pewno zarówno Unia jak i Tłoki dodałyby trochę kolorytu w IV lidze (kibicowsko i tradycjami piłkarskimi), ale czy pozwolą na to liderujące rezerwy Stali – nie wiadomo.

Beniaminkowie IV ligi 2015/2016 (aktualny stan): Jedność Niechobrz, KS Wiązownica, LKS Pisarowce, Błękitni Ropczyce, Stal II Stalowa Wola

W naszej grupie o wszystkim zadecydują bezpośrednie mecze zagrożonych drużyn!

Jeszcze do niedawna w naszej grupie nie było wiadome prawie nic (może z wyjątkiem awansu Jedności). Po 27 kolejkach sprawy wyglądają o wiele prościej. Niemal pewne spadku są drużyny Startu Brzóza Stadnicka i Stali II Rzeszów (po 25 pkt.). Aby stało się inaczej, musiałby się wydarzyć cud, w który być może w przypadku Startu można uwierzyć, o tyle rezerwy Stali bez wsparcia z mocniejszego CLJ czy III ligi o utrzymaniu mogą raczej zapomnieć. Tym bardziej, że przed technicznymi młodymi Stalowcami mecz z fizyczną drużyną Dąbrówek. Boisko KS-u nie wspomoże na pewno szybkiej, technicznej i kombinacyjnej gry. Jedno jest pewne – zarówno Start jak i Stal II nie mają już szans na dogonienie Jedności, Stobiernej, Grodziszczanki, Sokoła, Bratka, Wisłoka, Dąbrówek i Resovii II.

Na granicy utrzymania (spada przynajmniej cztery drużyny) są Jawor Krzemienica, KP Zabajka (po 31 pkt.) oraz Orzeł Wólka Niedźwiedzka i Dynovia Dynów (po 32 pkt.). O krok przed nimi są LKS Trzebownisko (33 pkt.) i Astra Medynia Głogowska (34 pkt.). Wszystkie te zespoły grają o życie i będą miały sporo okazji do bezpośrednich starć o tzw. sześć punktów.

Pozostałe już bezpośrednie mecze pomiędzy zagrożonymi (w nawiasie typy):

27 kolejka:
LKS Trzebownisko – Dynovia Dynów (1)
Orzeł Wólka Niedźw. – Astra Medynia Głog. (x)

28 kolejka:
KP Zabajka – Jawor Krzemienica (x2)
Stal II Rzeszów – LKS Trzebownisko (2)

29 kolejka:
Start Brzóza Stad. – Dynovia (x2)
Jawor Krzemienica – Astra Medynia Głog. (1)

30 kolejka:
LKS Trzebownisko – Start Brzóza Stad. (1)
Dynovia Dynów – Orzeł Wólka Niedźw. (1x)

Może zdarzyć się taka sytuacja, że decydującym o utrzymaniu Dynovii i Orła może się okazać mecz ostatniej kolejki, który odbędzie się w Dynowie. Bardzo możliwe, że ostatnie cztery kolejki po raz kolejny przetasują ligową stawkę, ale wygląda na to, że tracące dystans do pozostałych wyżej wymienione drużyny będą biły się o utrzymanie miedzy sobą. Sytuację na pewno skomplikuje spadek Strumyka bądź Crasnovii, ale jest prawie pewne, że z Klasy Okręgowej spadnie 4, maksymalnie 5 drużyn. Pozycja wyjściowa ekip mających w naszej lidze więcej punktów jest o tyle komfortowa, że każdy remis, czy mecz bezpośredni drużyn zagrożonych spadkiem albo tych już przebywających w strefie spadkowej zwiększa znacznie szanse na utrzymanie pozostałych. Tak więc nawet jeśli Bratek, Grodziszczanka, Wisłok czy Sokół nie są jeszcze pod względem liczby punktów 100-procentowo pewne utrzymania, to prawdopodobieństwo, że walczący stracą punkty jest bardzo duże. Na pewno punkty straci przynajmniej dwie z drużyn walczących o utrzymanie – z puli – Astra, Orzeł i Dynovia, Jawor, ze względu na dużą ilość spotkań przeciwko pozostałym ze strefy spadkowej bądź tuż nad nią.

Spadek (aktualny stan): Start Brzóza Stadnicka, Stal II Rzeszów, KP Zabajka, Jawor Krzemienica
Zagrożenie spadkiem: Orzeł Wólka Niedźwiedzka, Dynovia Dynów (bardzo duże), LKS Trzebownisko (duże), Astra Medynia Głogowska (średnie), Resovia II, KS Dąbrówki (niewielkie)

Ewentualny spadek do Klasy A (kto i gdzie?)

O tym kto jest przypisany do której grupy Klasy A wiadome jest od dawna. Podział wygląda następująco i to według tych wytycznych jedna drużyna spada do jednej, a inna do innej grupy. Pogrubioną czcionką zespoły aktualnie znajdujące się w strefie spadkowej.

Klasa A1 (Rzeszów)
Stal II Rzeszów, Resovia II Rzeszów, LKS Trzebownisko, TG Sokół Sokołów, Bratek Bratkowice, KP Zabajka, Jedność Niechobrz, Wisłok Strzyżów

Klasa A2 (Łańcut)
Dynovia Dynów, KS Dąbrówki, Jawor Krzemienica, Start Brzóza Stadnicka, Orzeł Wólka Niedźwiedzka, KS Stobierna, Astra Medynia Głogowska, Grodziszczanka

Przyszli beniaminkowie

W walce o awans w Klasie A liczą się jeszcze (oprócz pewnej awansu Przybyszówki i niemal pewnej Błażowianki): Głogovia i Orzeł Wysoka Głogowska (z grupy rzeszowskiej) i Błękit Żołynia, Wisłok Czarna, Włókniarz Rakszawa (z grupy łańcuckiej)

Aktualny stan: KS Przybyszówka, Głogovia Głogów Małopolski (Klasa A1 Rzeszów), Błażowianka Błażowa, Błękit Żołynia (Klasa A2 Łańcut)

Z Klasy A1 spadają na dzień dzisiejszy cztery drużyny (2+2 spadkowiczów z Klasy O). Podobnie z Klasy A2 i będą to kolejno – z grupy rzeszowskiej Piast Nowa Wieś (wycofany z rozgrywek), Galicja Chmielnik, Herman Hermanowa oraz Granit Wysoka Strzyżowska. Z grupy łańcuckiej w strefie spadkowej znajduje się natomiast Pogórze Husów, Brzeg Białobrzegi, Palkovia Palikówka i Iskra Jawornik Polski.

O autorze

rafal.koziarz@gmail.com