Dawid kontra Goliat. Sokół vs Stal

Jak myślicie, który klub na Podkarpaciu dysponuje największym budżetem? Ekstraklasowa Stal Mielec? Jeśli tak myślicie to jesteście w błędzie, bo najbogatsza jest Stal Rzeszów, przyszłoroczny beniaminek Fortuna 1. Ligi, z którego drużyną rezerw zmierzymy się w jutrzejszym meczu Klasy Okręgowej. Pierwszy gwizdek zabrzmi w środowe popołudnie o 17:00. Zapraszamy na Polną 1!

Krezusi znad Wisłoka

Jesień 1998 roku, końcówka lat 90-tych. Sokół remisuje na Hetmańskiej 0:0 z pierwszą drużyną Stali Rzeszów, która znalazła się na czwartym szczeblu rozgrywkowym. Ten sezon to jednocześnie pierwszy i ostatni raz, gdy obie ekipy biły się w tej samej lidze o ligowe punkty. Mimo, że już wtedy Stalowcy szybko zaliczyli ligowy awans, to do 2018 roku znajdowali się na peryferiach futbolu. Wtedy to w klub zainwestował Rafał Kalisz, prezes dużej firmy produkującej światłowody – Fibrain. Efekt jest taki, że porównując budżety obu klubów: Sokół, z budżetem około 60 tysięcy złotych mierzy się z prawdziwym piłkarskim przedsiębiorstwem, którego budżet oscyluje w granicach nawet 16.. milionów złotych (ponad 260 razy więcej). I niech Was nie zmyli łatka rezerw, bo budżet pierwszej drużyny, jak podają media – to zaledwie 1/4 z tej kwoty. Reszta idzie na utrzymanie piłkarskiej Akademii, której piłkarze ogrywają się także w barwach piątoligowych rezerw. Ale! Jutro zagramy o to by pokazać, że budżet nie gra, zagrają nasi zawodnicy, o sprawienie kolejnej solidnej niespodzianki!

To będzie 90 minut warte uwagi

Jutro zmierzą się ze sobą dwie najlepsze drużyny rundy wiosennej w rzeszowskiej Klasie O. Rzeszowianie w ostatniej kolejce zdetronizowali Włókniarza, który zgubił punkty w Soninie. Wyprzedzili też Mistrza Jesieni – Strug Tyczyn. I są najpoważniejszym kandydatem do walki o 4. ligę. Na ich drodze stanie teraz Sokół, druga najlepsza ekipa wiosny. Znowu zagramy z liderem, znowu u siebie. A do podopiecznych trenera Karola Wójcika tracimy w tabeli cztery punkty. Na pięć kolejek od zakończenia futbolowej wojennej kampanii. A w czubie tabeli robi się niezwykle ciekawie. Liderująca Stal – 67 punktów, tuż za nią, z 65 oczkami Włókniarz i Strug. Czwarty Sokół również może włączyć się do batalii o 4. ligę. Co nie będzie proste, ale samo to, że jutro nie zagramy o przysłowiową pietruszkę mówi sporo. Za Sokołami prawdopodobnie kciuki będą trzymać w Tyczynie i Rakszawie. W grze zostały już tylko te ekipy!

Kadra Stali II odzwierciedla apetyty włodarzy

Gwiazd pokroju Patryka Małeckiego, Andrei Prokicia czy Piotra Głowackiego raczej się w Sokołowie nie spodziewamy. Ale.. na sam początek. Dariusz Jarecki – jak wino, bo jak inaczej można opisać to, że 41-latek jest najskuteczniejszym strzelcem całej ligi. Oprócz tego, już na poziomie rezerw jest przy Hetmańskiej międzynarodowo. Grający na pomocy Victor Guedes. Jeśli mówi Wam coś to nazwisko, to możecie znać Lucasa, jego starszego brata, niegdyś przymierzanego do polskiej młodzieżówki. Ale kojarzycie pewnie też jego ojca, znanego z gry dla Wisły Kraków, strzelca pamiętnego, zwycięskiego gola Wiślaków przeciwko FC Barcelonie – Clébera. Do tego Ukraińcy Taras Wachowycz i Ołeksandr Somkin.

Akurat wątek Wisły pojawi się w tej historii nie jeden raz. Czemu? Bo Stal chętnie sięgała po fachowców z Białej Gwiazdy. Z Wisłą związany był też m.in. dobrze spisujący się w rezerwach Kacper Myszogląd. Ogólnie Stalowcy inwestują w młodzież i do swoich sieci łapią chłopaków nie tylko z całego województwa, ale i Polski. Możliwe, że mimo oficjalnego zakończenia kariery zobaczymy w biało-niebieskich barwach legendę Rzeszowian – Sławomira Szeligę, który wspierał niejednokrotnie rezerwy na ligowych boiskach, a który może służyć niezwykle cennym doświadczeniem z Ekstraklasy – blisko 200 meczów w barwach Widzewa i Cracovii.

Najlepsza ofensywa i obrona ligi

Stal przebiła w tym sezonie barierę stu strzelonych goli. Rzeszowskie rezerwy mają bilans bramkowy 102:33 (Sokół: 76:33). Jesienią lepsi byli minimalnie gospodarze z Rzeszowa, którym ulegliśmy 2:1 po golu Sebastiana Rodzenia. Dobrze by było spróbować pokusić się o rewanż! Nic nie musimy, nie będziemy w roli faworytów. Ale możemy!

Zapraszamy! Trzymajcie kciuki. Oby to była dla nas szczęśliwa piłkarska środa!

TG Sokół Sokołów Małopolski vs Stal II Rzeszów

(środa, 25/05/2022, 17:00, przy Polnej 1 w Sokołowie Małopolskim)

O autorze

rafal.koziarz@gmail.com