Interesująco zapowiada się nam długi weekend, bo już w sobotę o 13:00 na stadionie w Nienadówce skrzyżujemy rękawice z tamtejszym Orłem. W ramach 10. już piłkarskich derbów gminy Sokołów Małopolski!

Derby!

Takich starć przedstawiać nawet nie trzeba. Po meczach z Plantatorem obie ekipy zagrają o prestiż. Ligowa tabela tymczasowo schodzi na nieco dalszy plan.. W ostatnich sezonach z rywalami zza miedzy z Wólki mierzyliśmy się regularnie i, choć wydawać by się mogło, że mamy za sobą więcej potyczek – będą to dopiero dziesiąte ligowe derby. Ciężko zliczyć towarzyskie Puchary Burmistrza, gdzie mieliśmy okazję spotkać się na boisku częściej, ale.. Zostańmy przy piątoligowych meczach.

Jeden sokołowski akcent

Orły rozpoczęły sezon nieźle, choć dotychczas pierwsze rundy w wykonaniu piłkarzy reprezentujących Wólkę Niedźwiedzką wyglądały często dużo słabiej niż wiosna. Po trzynastu kolejkach przeciwnicy mają 20 “oczek” (o pięć mniej niż TGS) i meldują się idealnie w środku tabeli, na 8. miejscu.

Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że Orzeł jako jedyny pokonał w tej kampanii SMS Resovię. Miało to miejsce jeszcze w pierwszej kolejce, ale o tym, że jutro czeka nas duże wyzwanie mogą świadczyć dwie poprzednie kolejki, w których podopieczni trenera Sebastiana Kłeczka pokonali bardzo silnego Włókniarza (3:2) i wyjazdowo rozbili w Grodzisku Grodziszczankę (1:7).

A swój udział ma przy tym Bartłomiej Flejszar, golkiper, jeszcze kilka miesięcy temu strzegący dostępu do naszej bramki. Bartek aktualnie przebywa na wypożyczeniu w Orle i trzymamy kciuki za jego występy, ale.. jutro naszym celem będzie sprawdzenie jego formy. O sentymentach nie może być mowy!

Mocne punkty i “emigracja” do Nienadówki

Styl, który prezentuje Orzeł wielu z Was już zna. To drużyna wybiegana, opierająca swój futbol o fizyczność, skoczność i świetnie wypracowane stałe fragmenty gry. Z boiska znamy się już dobrze. I zawsze toczyliśmy ze sobą dość wyrównane pojedynki. Rok temu na terenie Orła spisaliśmy się rewelacyjnie wygrywając aż 1:4. W rewanżu było skromniej, bo 1:0 dla Sokołów i statystyka przemawia delikatnie za Sokołami. Ale jednak derby rządzą się często zupełnie innymi prawami.

Na pewno mocnym punktem Orłów jest ich trener. Ten wspiera ich również na boisku, pakując piłkę do siatki rywali w kluczowych momentach – czy to z rzutów wolnych czy karnych. Na niego, podobnie jak na pozostałych graczy z Wólki będziemy musieli uważać przy każdym ze stałych fragmentów gry.

W ostatnich meczach niezłą strzelecką formą błyszczeli Arkadiusz Bałut, Mateusz Serafin i właśnie trener Kłeczek, który w Grodzisku trafiał aż czterokrotnie. Z kolei w pierwszej części rundy błyszczał nowy nabytek Orła – Przemysław Tomaka.

Sporym atutem Orła jest też “własne” (bo tylko przysłowiowo) boisko, na którym wygrali pięć spośród ośmiu spotkań. I choć ze względu na remont płyty boiska Orzeł swoje mecze jest zmuszony rozgrywać w pobliskiej Nienadówce, to wygląda na to, że stadion Plantatora jest dla Orła szczęśliwy. Wygrywały tutaj dotychczas tylko Strug i KS Przybyszówka.

Transfery

O roszadzie między słupkami trochę było już powiedziane. Bartłomiej Flejszar to jeden z ruchów kadrowych rywala zza miedzy. A po kilku latach gry w Wólce Niedźwiedzkiej do Zaczernia powędrował wychowanek Głogovii Filip Matusiak. Przeciwko któremu zresztą mieliśmy okazję zagrać całkiem niedawno.

Niegdyś Nowa Sarzyna była całkiem popularnym źródłem transferów, z którego korzystali włodarze z Wólki Niedźwiedzkiej. Piotra Gacę czy Dawida Gnatka możemy kojarzyć nieco lepiej, a latem z przechodzącej kryzys Unii do Orła trafił 25-letni defensor Szymon Wośko. Mający na koncie czwartoligowe występy dla Unitów w sezonie 2017/18.

Do tego wspomniany wcześniej Przemysław Tomaka, doświadczony, 33-letni napastnik, wcześniej grający dla KS Stobierna i LKS Trzebownisko.

Wśród ubytków, zacznijmy od Łukasza Kościółka, który powrócił do Herkulesa Trzebuska i walczy z nim o historyczny awans do Klasy A. Tak więc Łukasza, jednocześnie ex-Sokoła nie zobaczymy w jutrzejszym meczu przeciwko nam!

Na zmianę barw zdecydował się też Artem Wenediktow, który być może powrócił do Ruskiego Miru.

Orzeł Wólka Niedźwiedzka vs TG Sokół Sokołów Małopolski

sobota 12/11/2022, 13:00, Nienadówka

O autorze

rafal.koziarz@gmail.com