Galeria sław

Przez dziesiątki lat swojego istnienia w barwach naszego klubu występowały setki zawodników, którymi opiekowały się dziesiątki szkoleniowców. Poniżej przedstawiamy nazwiska osób, które warto poznać, a które w różny sposób były związane z działalnością Sokoła, Związkowca, Spójni, Sparty czy Sokołowianki.

W tym miejscu zwracam się z prośbą do osób, które orientują się w temacie i są w stanie wymienić zawodników/trenerów, którzy przez lata decydowali o charakterze zespołu, budowali zespół/brali odpowiedzialność z odbudowę drużyny po słabszych latach. Oprócz nich dla uzupełnienia listy są postaci o bogatej karierze, które zawitały do Sokołowa, nie będąc naszymi wychowankami. Aby lista była ciekawsza, bardziej wiarygodna zachęcam do komentowania, korygowania informacji i przedstawiania własnych propozycji. To samo tyczy się wyjątkowych wyczynów naszych piłkarzy, które wzbogacą naszą kronikę (rekordy strzeleckie, zawodnicy z najdłuższym stażem, inne ciekawostki). Jeżeli wiesz o czymś ciekawym – podziel się z nami! : )

Trenerzy

Bolesław Biel – szkoleniowiec, który przez łącznie ponad dziesięć lat pracował z sokołowskim zespołem. Za kadencji Biela Sokołowianka a później TG Sokół z powodzeniem grywały w IV i V lidze. Jako zawodnik Bolesław Biel znany był z występów w silnej pierwszoligowej Stali Rzeszów. Pierwszy raz jako trener zaczął w Sokołowie pracę w 1986 roku.

Jerzy Daniło – trener TG Sokół w sezonie 2012/13 i 2013/14. Pod jego wodzą Stal Sanok zanotowała swój historyczny awans do II ligi w sezonie 1997/98. Wcześniej wieloletni piłkarz drugoligowej Resovii, wychowanek Stali Sanok. Obecnie trener Sokoła Kamień.

Ferdynand Kanas – związany przez lata z Resovią szkoleniowiec pracował z TG Sokół w sezonie 2008/09 oraz w latach 1974-1977.

Ryszard Kuźma – Sokołowian prowadził stosunkowo krótko, a trafił do naszego miasta z drugoligowego Świtu Nowy Dwór Mazowiecki. Obecnie trener Sandecji Nowy Sącz. Przez lata związany był ze Stalą Rzeszów – był także asystentem Jose Marii Bakero w Lechu Poznań.

Stefan Szuberla – wychowanek Sokołowianki oraz autor historycznego awansu sokołowskich juniorów do I Podkarpackiej Ligi Juniorów. Wychował wielu piłkarzy, którzy po dzień dzisiejszy stanowią o sile naszej lokalnej piłki. W przeszłości występował także jako zawodnik Polnej Przemyśl, Stali Nowa Dęba, Wisłoki Dębica i Czarnych Jasło.

 

Zawodnicy

Roman Babula – wychowanek przez lata związany z sokołowskim sportem, grający trener naszego klubu w latach 1951-1954 oraz 1957-1959.

Antoni Bieniek – (w trakcie uzupełniania)

Jan Bieniek – (w trakcie uzupełniania)

Tomasz Brzychczy – wychowanek naszego klubu. Były zawodnik Stali Rzeszów, KS Zaczernie i Jawora Krzemienica. Obecnie trener TG Sokół.

Kazimierz Cholewa – były zawodnik i trener Sokołowianki, dla której zdobywał liczne gole w rozgrywkach. Występował również w barwach drugoligowej Stali Rzeszów. Zespół z Sokołowa trenował w latach 1968-1974 (po 1971 roku razem z Władysławem Patyckim). To właśnie w tych latach Sokołowianie osiągnęli swój historyczny awans do III ligi.

Andrzej Chudzicki – były bramkarz Izolatora Boguchwała. W Sokołowie występował w rozgrywkach Klasy Okręgowej.

Janusz Czyrek – wychowanek Piasta Nowa Wieś. Grał między innymi w Zawiszy Bydgoszcz, Stali Mielec i Stali Rzeszów. W Sokole grał w sezonie 2008/09.

Henryk Chruściński – bramkarz, wieloletni zawodnik drugoligowej Resovii.

Jerzy Darocha – (w trakcie uzupełniania)

Piotr Darocha – grający na pozycji pomocnika/napastnika jedyny w tej chwili piłkarz dorosłej kadry Sokoła, który w ciągu całej swojej kariery reprezentował barw naszego klubu. Jeden z najlepszych strzelców klubu ostatnich lat, który debiutował w seniorach jeszcze w sezonie 2002/03.

Władysław Frącz – (w trakcie uzupełniania)

Krzysztof Furdak – były grający szkoleniowiec Sokoła. To pod jego wodzą udało się uniknąć degradacji do Klasy B w sezonie 2010/11. Jest także jednym z autorów awansu Sokoła do Klasy Okręgowej w sezonie 2012/13. Występował także w Sanovii Lesko, Stali Sanok i Lechi Sędziszów. Obecnie pracuje jako trener Orła Wysoka Głogowska.

Grzegorz Gross – (w trakcie uzupełniania)

Czesław Jodłowski – (w trakcie uzupełniania)

Józef Jodłowski I – (w trakcie uzupełniania)

Józef Jodłowski II (w trakcie uzupełniania)

Stanisław Jodłowski – (w trakcie uzupełniania)

Tadeusz Łuszczki – jeden ze współzałożycieli powojennej sokołowskiej drużyny piłkarskiej. Późniejszy kapitan drużyny z Sokołowa i jeden z jej wieloletnich liderów. Trener Sokołowianki w latach 1950-1951 oraz 1959-1968.

Piotr Kiełbasa – były zawodnik Sokoła i Czarnych Jasło grający na pozycji napastnika. Jeden z najskuteczniejszych zawodników Klasy Okręgowej 2003/04 rundy jesiennej.

Piotr Kilar – bramkarz, były piłkarz Stali Rzeszów.

Krzysztof Kisiel – (w trakcie uzupełniania)

Krzysztof Korab – były piłkarz Sokoła. Jeden z najskuteczniejszych napastników rzeszowskiej grupy IV ligi pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Były zawodnik m.in. Stali i Zelmeru Rzeszów, Igloopolu Dębica i Pogoni Leżajsk. Obecnie trener Astry Medynia Głogowska.

Tomasz Machaj – były zawodnik Sokołowianki, wychowanek Stali Rzeszów. Obecnie trener piłkarski (m.in. IV-ligowego Strumyka Malawa).

Grzegorz Macek – (w trakcie uzupełniania)

Artur Marciniak – wieloletni zawodnik Sokoła, a także jego grający trener w latach (2005-2008). Wychowanek Unii Hrubieszów. Były piłkarz Stali Rzeszów a ostatnio trener KS Stobierna.

Zygmunt Marciniak – były reprezentant Polski juniorów. Wielokrotny reprezentant I-ligowej Stali Rzeszów, Cracovii i Zawiszy Bydgoszcz. Wychowanek Włókniarza Kalisz i zawodnik II-ligowej Calisii Kalisz. W polskiej Ekstraklasie wystąpił ponad dwieście razy. W barwach Sokołowianki rozgrywał  spotkania w sezonie 1972/73 i 1973/74. Autor co najmniej dwóch ligowych bramek dla sokołowian w III lidze. W Sokołowie grał na pozycji stopera.

Michał Mazgaj –  (w trakcie uzupełniania)

Dariusz Mika(w trakcie uzupełniania)

Zdzisław Napieracz – były piłkarz i grający trener Sokołowianki występujący na pozycji pomocnika. Niegdyś piłkarz między innymi Stali Rzeszów, Stali Stalowa Wola, Zagłębia Sosnowiec i Zelmeru Rzeszów. Obecnie szkoli drużynę Głogovii i Korony Rzeszów.

Karol Nowak – wychowanek i pomimo młodego wieku jeden z najlepszych strzelców w historii naszego klubu. Występował między innymi w Unii Nowa Sarzyna, Górnovii, Zrywie Dzikowiec i Włókniarzu Rakszawa.

Tomasz Nowak – wychowanek, wieloletni lider Sokoła, który zasłynął bramkami zdobywanymi bezpośrednio z rzutów wolnych i rzutów rożnych. Obecnie zawodnik KS Stobierna.

Mariusz Omiotek – dwukrotnie gracz Sokoła (w IV lidze – 1999/00, oraz V lidze – 2008/09). Wcześniej gracz m.in. Stali Rzeszów czy silnych niegdyś Tłoków Gorzyce, grających na zapleczu polskiej Ekstraklasy.

Marcin Pacuła – napastnik, gracz między innymi Tłoków Gorzyce, Siarki Tarnobrzeg, Stali Rzeszów i Górnika Łęczna. W Sokołowie występował w sezonie 2008/09 (Klasa Okręgowa).

Bogdan Pado – były piłkarz. Występował między innymi w Zelmerze Rzeszów i trzecioligowym Kamax Kańczuga.

Piotr Rączka – były piłkarz, występował w sokołowskim zespole w końcówce lat 90-tych w rozgrywkach IV ligi. Przez wiele lat związany ze Stalą Rzeszów.

Władysław Patycki – były piłkarz Stali Rzeszów mający za sobą występy zarówno w I jak i II lidze. W latach siedemdziesiątych zawodnik Sokołowianki. Uważany za jednego z najlepszych zawodników występujących w barwach sokołowskiego klubu. Wspólnie z Kazimierzem Cholewą od 1971 roku prowadził zespół Sokołowianki.

Zbigniew Pieczonka – były zawodnik między innymi Resovii Rzeszów i Piasta Nowa Wieś, mający za sobą występy w II lidze.

Piotr Piechniak – jeden z bohaterów grodziskiej Dyskobolii, uczestnik Pucharu UEFA i reprezentant Polski. Wychowanek Stali Stalowa Wola, a następnie zawodnik m.in. Groclinu, Polonii Warszawa, Levadiakosu, Odry Wodzisław Śląski i GKS Katowice.

Jan Rochecki – były zawodnik Tłoków Gorzyce, Stali Rzeszów czy Tomasovii. W Sokołowie występował jako obrońca w sezonie 1998/99. Obecnie szkoleniowiec Włókniarza Rakszawa.

Bogusław Rybak – wieloletni zawodnik Sokołowianki. W późniejszym okresie także trener Sokoła (sezon 2001/02 – pierwszy sezon po wycofaniu drużyny z IV ligi).

Aleksander Siekieryn – były piłkarz. Grał również w drugiej lidze w barwach Stali Rzeszów.

Mariusz Stelmach – były zawodnik grający na pozycji napastnika. W  TG Sokół przebywał w sezonie 1998/99. Wcześniej występował między innymi w Śląsku Wrocław, Stali Stalowa Wola i Avii Świdnik.

Mariusz Sumara – obrońca przez lata związany ze Stalą Sanok. W Sokole występował w sezonach 1999/00 i 2000/01. Obecnie grający trener w podsanockich Pisarowcach, które wprowadził w sezonie 2013/14 do IV ligi podkarpackiej.

Robert Ślęczka –  przez wiele sezonów zawodnik naszego klubu, występował zarówno w Sokołowiance (wywalczony awans do IV ligi w sezonie 1994/95), jak i już w latach dwutysięcznych (awans do Klasy Okręgowej w sezonie 2002/03. W Sokołowie grał na pozycji napastnika i zanotował kilkadziesiąt trafień w naszych barwach.

Arkadiusz Westwalewicz – były zawodnik Sokoła i były kapitan Krośnianki i Karpat Krosno. W Sokołowie występował na pozycji napastnika w sezonie 2006/07.

Stefan Węglowski – (w trakcie uzupełniania)

Adam Wisz – były ofensywny zawodnik Sokołowianki znany z występów drużyny w trzeciej lidze. Występował także między innymi w Wisłoce Dębica.

Tadeusz Złamaniec – były trener i zawodnik Sokołowianki grający na pozycji obrońcy (stopera). W swojej karierze występował również między innymi w Stali Rzeszów.