Nowy sezon, nowe wyzwania

Sezon 2013/14 za nami, a po wczorajszym meczu Wisłoki odetchnęliśmy z ulgą. W nowym sezonie czekają na nas nowi rywale i co najważniejsze – powracają derby!

Wielcy nieobecni

Reforma 2 ligi (trzeciego szczebla rozgrywek) nie okazała się łaskawa dla rzeszowskiej Okręgówki. Wszystkiemu winna lawina spadków z wyższych lig, które mogły pociągnąć za sobą kolejne ekipy i właśnie dlatego do samego końca liczyliśmy na utrzymanie Strumyka Malawa. Pozostałe drużyny nie miały tego szczęścia; spadło aż sześć drużyn. Z naszą grupą pożegnało się kilka zespołów, z którymi przez lata rywalizowali piłkarze z Sokołowa. Do Klasy A (grupy I – rzeszowskiej) spadły: Strug Tyczyn, Piast Nowa Wieś, KS Przybyszówka i Głogovia Głogów Małopolski. Do grupy II – łańcuckiej przesunięte zostaną z naszej ligi: Włókniarz Rakszawa i Iskra Jawornik Polski.

Nie licząc trochę “egzotycznej” Iskry Jawornik, z którą wcześniej nie mieliśmy okazji się mierzyć, pozostałe kluby na pewno nie zniechęcały do pojawienia się na trybunach naszego stadionu, przywołując emocje z lat ubiegłych. Jeśli chodzi o działalność w Internecie, największa szkoda spadku Piasta Nowa Wieś, dzięki którego stronie mogliśmy śledzić m.in. rywalizację o tytuł króla strzelców. Niestety zespół Pawła Kloca w drugiej części sezonu wyraźnie osłabł, co przyczyniło się do degradacji. Pozostałe kluby także w mniejszym, lub też większym stopniu aktualizowały swoje profile na Facebook i strony internetowe, co zawsze dodaje trochę kolorytu. W sezonie 2014/15 nie zobaczymy pomeczowych komentarzy na stronie Strugu czy galerii ze spotkań z serwisu Iskry Jawornik Polski.

Wszystkim spadkowiczom życzę oczywiście szybkiego powrotu do Klasy Okręgowej. Bardzo ciekawa rywalizacja zapowiada się w grupie rzeszowskiej, która w przyszłym sezonie będzie miała wyjątkowo silną obsadę – oprócz wcześniej wymienionych drużyn grają tam m.in. Korona Rzeszów, Herman Hermanowa, KS Zaczernie czy Aramix Niebylec.

“Nowe twarze”

Prawdopodobnie jedynym absolutnym debiutantem na tym szczeblu będzie KP Zabajka – z całą pewnością największa niespodzianka ubiegłego sezonu w Klasie A. Zespół, który jeszcze rok temu walczył o utrzymanie niespodziewanie awansował. Jak spisze się w Klasie Okręgowej Zabajka? To chyba największa niewiadoma. Pozostałe ekipy to wyłącznie powroty. Po jednym sezonie banicji w Klasie A do Okręgówki powraca Orzeł Wólka Niedźwiedzka. Po nieco większej przerwie do piątej ligi powraca Bratek Bratkowice i Start Brzóza Stadnicka, która również miała w przeszłości krótki epizod w tej lidze (sezon 2007/08).

Spadkowicze

Z IV ligą pożegnały się dwie ekipy, które trafią do naszej grupy rozgrywkowej, a są to: Jedność Niechobrz i Wisłok Strzyżów. Z obiema drużynami w przeszłości mierzyliśmy się zarówno w Klasie Okręgowej jak i Klasie A. Będzie to pewna rekompensata dla kibiców za spadki innych drużyn. O ile Jedność i Wisłok utrzymają obecną kadrę, będą jednymi z głównych faworytów do awansu do IV ligi.

Derby!

To co najbardziej będzie interesować naszych kibiców to zbliżające się derby, które nie ograniczą się jedynie do turnieju o Puchar Burmistrza. Z Orłem w lidze jeszcze się nie mierzyliśmy. Zapowiadają się bardzo ciekawe pojedynki i chociaż uszczypliwości w sieci pomiędzy kibicami obu zespołów nigdy nie brakowało, to należy mieć nadzieję, że w nadchodzącym sezonie rywalizacja będzie równie ciekawa jak podczas potyczek Sokoła z Górnovią i skupimy się głównie na rywalizacji sportowej, a nie – internetowej.

O autorze

rafal.koziarz@gmail.com
2 odpowiedzi