Najbliższa  niedziela minie pod znakiem III derbowego meczu ligowego przeciwko Orłowi Wólka Niedźwiedzka. O tym, że będzie to mecz bardziej szczególny niż inne, przekonywać nikogo nie trzeba, dlatego zapraszamy na obiekt rywala. Początek o 16:30!

Sokół po trzech kolejkach zanotował dwie wygrane i porażkę, co można przyjąć z zadowoleniem, ale pierwszym poważnym sprawdzianem naszej drużyny będzie prawdopodobnie niedzielny mecz. Mecz trochę innej rangi, bo próbujący pokazać kto ma najmocniejszą ekipę w gminie. A w starciach ligowych, w których rywalem byli seniorzy z Wólki Niedźwiedzkiej, łatwo do tej pory nie mieliśmy. Ale najpierw należy wrócić się o cztery lata wstecz. Wrzesień 2014 roku – Sokół po raz pierwszy mierzy się w lidze z Orłem. Mimo przewagi, twierdza rywala zostaje niezdobyta. Rewanż przypada na maj kolejnego roku. Własny stadion nie przynosi jednak szczęścia i pełną pulę zgarnia drużyna dowodzona przez Grzegorza Chwastę, po zaciętym meczu i przy wyniku 1:2. Po wygranej z TGS, Orzeł się zablokował, przegrał osiem kolejnych spotkań i nieoczekiwanie zanotował spadek. Teraz powraca, a historia powrotu klubu z Wólki Niedźwiedzkiej do Okręgówki jest o tyle ciekawa, że chyba niewielu liczyło na awans. Sezon wcześniej nasi rywale zza miedzy źle rozpoczęli sezon, może nie na tyle, by drżeć o ligowy byt, ale strata do czołówki była spora. Rok później do Wólki Niedźwiedzkiej wraca Piotr Gaca. Pochodzący z Nowej Sarzyny wychowanek Unii już raz pokazał, że potrafi ułożyć złożony głównie z wychowanków zespół Orła, jednocześnie wspierając defensywę jako wyjątkowo doświadczony obrońca. I Orzeł, gdzieś w cieniu “pewniaków” – Stali Łańcut i Wisłoka Czarna prześlizgnął się na drugie miejsce w tabeli i rozpoczyna kolejny sezon w gronie rzeszowskiej Klasy Okręgowej.

W której Orzeł spędził łącznie pięć sezonów. Ten będzie szósty, co przy krótkiej historii jest wyczynem godnym uwagi. Wystarczy spojrzeć na początki klubu w Wólce. Pierwszy mecz, 1999 rok, w którym rywalem Orła był Atlantic Chałupki Dębniańskie, poziom rozgrywkowy Klasy C. Dziś po drużynie z Chałupek nie ma ani śladu. Z kolei Orzeł od sezonu 2006/2007 nie zjechał nigdy poniżej poziomu Klasy A.

Kogo możemy się obawiać w niedzielę? O Piotrze Gacy kilka słów już było. Mocnym punktem jest skrzydłowy – Arkadiusz Szylar. Dobry początek sezonu zaliczył Mateusz Rzeszutek, najskuteczniejszy w szeregach Orła – z 4 trafieniami. Oprócz nich, Orzeł reprezentuje przynajmniej kilku solidnych graczy, którzy powinni ze spokojem poradzić sobie w lidze. Co ciekawe, świeżym nabytkiem ekipy z Wólki jest Dawid Pieniek, który spędził w Sokołowie jesień sezonu 2013/2014. Wychowanek i wieloletni zawodnik Górnovii wzmocnił oficjalnie Orła tuż przed derbami. Co prawda za Sokołem przemawia większe obycie w Klasie Okręgowej i lepsza pozycja w lidze, ale po trzech meczach ciężko wywnioskować na co stać naszych rywali. Wysoko wygrywali z KS Zaczernie – 6:2, ale ulegli też w dwóch pozostałych meczach – ostatnio – LKS-owi Trzebownisko 1:4 i wcześniej – z identycznym rezultatem – Bratkowi Bratkowice. Tak więc, podobnie jak Sokół – futbol w nieco szalonym wydaniu. Zapowiada się zacięty mecz, w którym szanse można oceniać na 50/50.

Jakie będą atuty Sokoła? Na pewno ofensywa. TGS ma na koncie co prawda sporo straconych bramek, ale dodatni bilans i największą liczbę strzelonych goli (11), a sporą siłą rażenia może pochwalić się duet Uram-Jagusiak. Ubiegłoroczny król strzelców i świeży nabytek prosto z KS Stobierna będą sporym atutem w naszych rękach. A poświadczyć mogą o tym liczby. Obydwaj znajdują się w czołówce strzelców ligi. Kamil Jagusiak znajduje się wśród liderów (z 4 trafieniami). Michał Uram z kolei trafia regularnie i w trzech kolejnych meczach trzykrotnie zapisywał się na liście strzelców.

Ciekawostką jest fakt, że nie będą to jedyne mecze derbowe pomiędzy Sokołem i Orłem, bo o ile “duże” derby są na uwadze szerszej grupie kibiców, to będziemy mieć też “małe” derby, w których rywalizować w jednej lidze będą ze sobą zespoły młodzika młodszego obu klubów. Ale o rozgrywkach naszych młodzieżowych grup będziemy pisać szerzej wkrótce.

Źródła: orzelwolka.pl/ 90minut.pl/ własne

Orzeł Wólka Niedźwiedzka – TG Sokół Sokołów Małopolski

(niedziela, 26 sierpnia, 16:30)

Typer rzeszowskiej Klasy O

Zapraszamy do wzięcia udziału w typerze Klasy Okręgowej, zorganizowanym przez profil Podkarpacka Piłka Nożna. Link powyżej.

 

O autorze

rafal.koziarz@gmail.com