Pierwszy sprawdzian Sokoła

W pierwszym, zimowym sparingowym spotkaniu, które zostanie rozegrane już w najbliższą niedzielę rywalem Sokołów będzie KS Zaczernie. Zespół KS-u od tego sezonu występuje w rzeszowskiej Klasie A i po rundzie jesiennej zajmuje w niej 9 pozycję. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 15:00 na Euroboisku Stali Rzeszów. Zbiórka zawodników o godzinie 13:15 na naszym stadionie.

Klub z Zaczernia powstał w 1947 roku, ale na swoje największe sukcesy musiał zaczekać aż do lat dwutysięcznych, kiedy to kolejno przyszło piłkarzom Zaczernia świętować awans (w sezonie 2008/09 do IV, w sezonie 2010/11 do III ligi). W tym czasie barwy zaczerskiego klubu reprezentowała grupa świetnych piłkarzy, którzy pomimo sportowego utrzymania musieli opuścić szeregi lubelsko-podkarpackiej trzeciej ligi. W Zaczerniu grało także dwóch naszych piłkarzy – Karol Nowak i Tomasz Brzychczy, który zagościł w kadrze tego zespołu na dłuższy czas.

Wracając do bezpośrednich potyczek między naszymi klubami to można wymienić mecze z lat 80-tych (sezon 1983/84), kiedy to Sokołowianka zremisowała w Zaczerniu 0:0 i wygrała u siebie 2:1. W kolejnym sezonie było jeszcze lepiej (dwa zwycięstwa 3:0 Sokołowianki). Pierwsze spotkania pomiędzy sokołowskimi zespołami a Zaczerniem to sezon 1949, jednak znamy tylko jeden wynik z tego roku – Związkowiec Sokołów zremisował wtedy z Zaczerniem 4:4. Bramki dla Sokołowa zdobyli wtedy Grzesik, Rzeszutek i Osiniak (dwie).

W latach dwutysięcznych w sezonie 2003/04 już jako TG Sokół pokonaliśmy u siebie na jesień rywali z Zaczernia 2:0. Na wiosnę było jeszcze lepiej, a wszystko to dzięki wyjazdowej wygranej Sokoła 3:0. W sezonie 2007/08 oraz 2008/09 mierzyliśmy się z KS Zaczernie jeszcze czterokrotnie (1:1, 1:3, 0:3 (vo.), 0:3), co popsuło nasz bilans. Ze znanych spotkań ligowych obu zespołów pięciokrotnie to Sokołowianie byli górą, remis padł trzy razy. KS Zaczernie zwycięstwem zakończył mecze trzykrotnie (w  tym raz walkowerem). Łączny bilans bramek to 19:15 na korzyść Sokoła.

O autorze

rafal.koziarz@gmail.com