Dzisiejszy dzień minie pod znakiem Święta Niepodległości, ale też derbowego starcia TGS w Wólce Niedźwiedzkiej. Sokół i Orzeł – pojedynek dwóch drapieżników. Ten rozpocznie się punktualnie o 14:00.

Dla nas – będzie to jeden z najmniej czasochłonnych wyjazdów. Od stadionu w Wólce dzieli nas ledwie kilka kilometrów. Sama Wólka leży tuż przy drodze z Sokołowa w kierunku Leżajska. Licząca niespełna dwa tysiące mieszkańców miejscowość będzie areną dzisiejszego meczu. Sam klub powstał niedawno.

Droga do Klasy Okręgowej

Jest rok 1999. Sokoły rywalizują w tym czasie na szczeblu 4. ligi, a w Wólce powstaje klub. To najmłodszy piłkarski twór w gminie Sokołów Małopolski. Kilka lat później Orły przedostały się najpierw na poziom Klasy B (awans z Klasy C w 2001 roku) po to, by w kolejnych latach zadebiutować najpierw w Klasie A i w końcu, w 2009 – rozegrać swój pierwszy sezon w Okręgówce. W drużynie nie brakowało też sokołowskich akcentów, bo w drużynie występował m.in. Karol Nowak. Którego sokołowskim kibicom, najskuteczniejszego spośród naszych piłkarzy na przestrzeni ostatnich lat przedstawiać nie trzeba. Z kolei teraz, mamy w barwach Orła Łukasza Kościółka, ex-Sokoła, który reprezentuje zielono-brązowe barwy od ubiegłego sezonu.

Aby trafić na stadion w Wólce udajemy się w głąb wioski. Na skraju miejscowości pojawi nam się obiekt z niewielką, zadaszoną trybuną z kolejną, już odkrytą po przeciwległej stronie. Podczas meczów z Sokołem nigdy nie brakowało tutaj emocji, także wśród widzów. No ale.. w końcu to derby! W tym roku już kolejne, bo mecze w Stobiernej i Trzebosi mamy już za sobą.

Zmiana trenera i wschodnie akcenty

Najważniejszą wiadomością piłkarskiej Wólki Niedźwiedzkiej była zmiana na ławce trenerskiej. Piotra Gacę (teraz Herkules Trzebuska) zamienił znany z Jedności Niechobrz defensor Sebastian Kłeczek. Który zresztą pasuje do koncepcji zespołu, bo Orzeł opiera swoją grę na wysokich zawodnikach, stałych fragmentach i fizyczności. I póki co, owoce pracy grającego trenera Orła są póki co niezłe – bezpiecznie, 9. miejsce w lidze, ze sporą przewagą nad strefą spadkową.

Przejdźmy do mocnych punktów ekipy z Wólki. Artem Venediktov. Szerszej publice być może to nazwisko nie będzie mówić wiele, ale kibice Klasy Okręgowej mogą już kojarzyć tego młodego Rosjanina, który już kilkukrotnie zdążył wpisać się na listę strzelców. Wólka od tamtego sezonu postanowiła postawić na “posiłki” ze Wschodu. Najpierw do drużyny trafił duet Semen Surinovich-Nikita Shidlovskyi. Ten pierwszy, jak sie okazało, był mocnym punktem ekipy Orła i po dobrej rundzie zamienił Orła na czwartoligowy Igros Krasnobród (grupa Lubelska). Surinovich miał ciekawą piłkarską przeszłość. Występy w rosyjskim odpowiedniku Centralnej Ligi Juniorów, kluby w Petersburgu i Soczi. W przypadku Artema niestety nie udało nam się dotrzeć do jego “korzeni”. Ale jest to kolejny przykład na to, że Rosjanie są wzmocnieniem Orła.

Przez długi czas gwiazdą na Wólce był Arkadiusz Szylar. Niesamowicie szybki, technicznie grający, zupełnie inny typ gracza niż reszta drużyny. Ale ponieważ próżno szukać go wśród zgłoszonych do rundy jesiennej piłkarzy – nie zobaczymy go dzisiaj na boisku.

W bramce mamy pochodzącego z Głogowa Małopolskiego Filipa Matusiaka, który od kilku dobrych lat jest mocnym punktem w talii klubu z Wólki. Wychowanek Głogovii i rzeszowskiej Stali powinien strzec dostępu do bramki Orła również dzisiaj.

Bardziej z przodu groźny może być Mateusz Serafin, który zresztą wbił gola Sokołowi w ostatnich derbach. Na niego trzeba uważać głównie podczas rzutów wolnych i rożnych.

A teraz kilka słów o ostatnich wynikach Orła. Podopieczni trenera Kłeczka zgromadzili dotychczas 19 punktów, na co składa się 5 wygranych i 4 remisy. Obok.. Jedności (5 remisów) to Orzeł jest najczęściej dzielącą się punktami ekipą. Ostatnie dwa mecze to dwa zwycięstwa piłkarzy z Wólki – z Niebylcem (wyjazdowe 1:2) i Stobierną (u siebie 2:1). Do tego dochodzi domowa wygrana z SMS-em Resovii (1:0), wysoka wygrana w Budziwoju (0:4) i w derbach z Trzebosią (3:2). Na własnym boisku Orzeł przegrał z byłą ekipą swojego trenera – Jednością (2:4), Przybyszówką (1:3) i Zaczerniem (0:3). A ogólny bilans bramkowy naszego rywala to 26:32 (na własnym boisku 13:17).

Orzeł Wólka Niedźwiedzka vs TG SOKÓŁ SOKOŁÓW MAŁOPOLSKI

(czwartek, 11.11.2021, 14:00, w Wólce Niedźwiedzkiej)

Historia starć – Sokół vs. Orzeł

2014/15 – Klasa Okręgowa
Orzeł Wólka N. – TG Sokół 1:1 🟨 (1:1 0-1-0)
TG Sokół – Orzeł Wólka N. 1:2 🟥 (2:3 0-1-1)

2018/19 – Klasa Okręgowa
Orzeł Wólka N. – TG Sokół 2:2 🟨 (4:5 0-2-1)
TG Sokół – Orzeł Wólka N. 3:1 🟩 (7:6 1-2-1)

2019/20 – Klasa Okręgowa
Orzeł Wólka N. – TG Sokół 0:1 🟩 (8:6 2-2-1)

2020/21 – Klasa Okręgowa
Orzeł Wólka N. – TG Sokół 2:3 🟩 (11:8 3-2-1)
TG Sokół – Orzeł Wólka N. 2:3 🟥 (13:11 3-2-2)

Bilans: 13:11, 3-2-2

O autorze

rafal.koziarz@gmail.com