Podsumowanie sezonu 2014/2015 (cz. III)

W trzeciej części podsumowania sezonu – krótkie podsumowanie rozgrywek rzeszowskiej Klasy Okręgowej. Było trochę niespodzianek, a w przyszłym sezonie zapowiada się kilka powrotów. Więcej w rozwinięciu.

Podobnie jak w poprzednim sezonie, tak i w tym walka o utrzymanie toczyła się do końca. Przegranymi okazali się być Stal II Rzeszów, Start Brzóza Stadnicka, Orzeł Wólka Niedźwiedzka, KP Zabajka i Dynovia Dynów, i to tych drużyn nie zobaczymy w przyszłym sezonie Klasy O. W ich miejsce zobaczymy Strumyk Malawa, Sawę Sonina, Głogovię Głogów Małopolski, KS Przybyszówka, Błażowiankę Błażowa i Wisłok Czarna.

Na wiosnę wielkie roszady. Największymi przegranymi Zabajka i Dynovia

Spadek czwartej jesienią Zabajki i piątej Dynovii to chyba największe zaskoczenie mijającego sezonu. Z kolei największy skok w tabeli zanotował Bratek Bratkowice, który jesienią był czternasty, a wiosną wskakując na bardzo wysokie czwarte miejsce. Równie imponująco wyglądał wyczyn Grodziszczanki – jesienią dopiero jedenastej drużyny Klasy Okręgowej, na finiszu sezonu drugiej drużyny ligi. Ten sezon był jednak najlepszy w wykonaniu Jedności, która najlepsza była zarówno na jesień, jak i na wiosnę. Niechobrz ostatecznie zdystansował drugą Grodziszczankę na 18 punktów i zapewnił sobie awans do czwartej ligi na długo przed ostatnio kolejką.

Znikają derby – pojawiają się derby

Jesienią 2015/2016 nie obejrzymy w okręgówce derbów gminy Sokołów. Nie odbędą się także derby rzeszowskich rezerw. W zamian za to sporo emocji czeka kibiców z gminy Czarna, która będzie w nadchodzącym sezonie najliczniej reprezentowaną gminą w naszym okręgu (cztery drużyny: Wisłok Czarna, Jawor Krzemienica, Astra Medynia Głogowska i KS Dąbrówki). Do derbów w podłańcuckiej gminie dojdzie więc aż dwanaście razy! Liga straci w tym roku nieco kibicowsko w związku ze spadkiem aktywnej w tej dziedzinie Dynovii. Można będzie się jednak spodziewać aktywności kibicowskiej w Malawie czy Czarnej.

Czterech nowych beniaminków

Szykuje się kilka ciekawych powrotów na poziom rzeszowskiej Klasy O. Po kilku latach przerwy powróci Błażowianka Błażowa, która wygrała rozgrywki Klasy A grupy łańcuckiej. Po zaledwie rocznej banicji do naszej grupy powrócą ponadto: mistrz Klasy A Rzeszów – Głogovia Głogów Małopolski i KS Przybyszówka. Z grupy łańcuckiej awans wywalczył także Wisłok Czarna. Dla zespołu Wisłoka, występującego jeszcze do niedawna na najniższym szczeblu rozgrywek gra w piątej lidze będzie rzeczą wyjątkową, a awans sam w sobie jest historyczny. Wygląda na to, że wszyscy beniaminkowie nie będą chłopcami do bicia – w Czarnej gra chociażby bramkostrzelny Mateusz Walkowicz – do niedawna najskuteczniejszy napastnik naszej ligi, który ma za sobą występy w III i IV lidze.

..i dwóch spadkowiczów

Wielką niewiadomą będzie forma Sawy Sonina i Strumyka Malawa, które pożegnały się w tym sezonie z IV ligą. Dużo zależeć będzie od tego, w jakim stopniu uda się utrzymać czwartoligową kadrę. Spadek może oznaczać spore przewietrzenie się obu zespołów, choć, jak pokazuje przykład Wisłoka Strzyżów, a przede wszystkim – Jedności, możemy spodziewać się, że spadkowicze z klasy regionalnej będą raczej trudnymi rywalami. Do startu nowego sezonu jest jednak jeszcze sporo czasu i naprawdę wiele może się wydarzyć.

Serie

Najpiękniejszą serię ma za sobą Jedność – 7 zwycięstw z rzędu (pomiędzy siódmą i trzynastą kolejką). Ponadto Jedność nie przegrała w 22 meczach z rzędu i przegrała na swoim boisku tylko jeden, jedyny raz – z Grodziszczanką w 29 kolejce (1:2). Sokół był przez ten czas jedną z trzech drużyn, które punktowały w Niechobrzu – poza wcześniej wspomnianą Grodziszczanką i KS Stobierna (remis).

Nieco gorsze statystyki miała na wiosnę Grodziszczanka, która posiada serię 6 zwycięskich spotkań. Identyczny wynik zanotował także Wisłok Strzyżów. Na wiosnę najwięcej remisowych spotkań rozegrał KS Stobierna, który dzielił się punktami aż 8 razy w 15 spotkaniach. Stobierna remisowała najwięcej razy także w przeciągu całego sezonu 11/30 spotkań.

Najdłuższą  serię bez zwycięstwa ma za sobą KP Zabajka (11), a najdłuższą serię porażek z rzędu – Orzeł Wólka Niedźwiedzka (8). I były to główne przyczyny degradacji obu drużyn, które wiosną zdecydowanie zawiodły.

SERIE

Zwycięstwa z rzędu:
Jedność Niechobrz (7), Grodziszczanka, Wisłok Strzyżów (6), TG Sokół, Resovia II (4)

Mecze bez porażki:
Jedność Niechobrz (22), Grodziszczanka, KS Stobierna (7), LKS Trzebownisko, KP Zabajka (6), TG Sokół (5)

Mecze bez zwycięstwa:
KP Zabajka (11), Stal II Rzeszów (9), Orzeł Wólka Niedźwiedzka (8), Start Brzóza Stadnicka, KS Dąbrówki (7), Dynovia Dynów, Jawor Krzemienica (6)

STATYSTYKI

Porażki z rzędu:
Orzeł Wólka Niedźwiedzka (8), Wisłok Strzyżów, Start Brzóza Stadnicka, KP Zabajka (5)

Największa liczba zwycięstw:
Jedność Niechobrz (21), Grodziszczanka (15), Wisłok Strzyżów, Bratek Bratkowice (14)

Największa liczba remisów:
KS Stobierna (11), Jawor Krzemienica (9), KS Dąbrówki, Dynovia Dynów, KP Zabajka, Stal II Rzeszów (8)

Największa liczba porażek:
Start Brzóza Stadnicka (17), Orzeł Wólka Niedźwiedzka, Stal II Rzeszów (16)

BRAMKI

Najwięcej bramek (strzelonych):
Grodziszczanka (71), LKS Trzebownisko (63), Wisłok Strzyżów, Bratek Bratkowice (62)

Najwięcej bramek (straconych):
Stal II Rzeszów (75), Start Brzóza Stadnicka (68), Orzeł Wólka Niedźwiedzka (60)

Najlepszy bilans bramkowy:
Jedność Niechobrz (+27), Grodziszczanka (+24), KS Stobierna (+15)

Najgorszy bilans bramkowy:
Stal II Rzeszów (-35), Start Brzóza Stadnicka (-27), Orzeł Wólka Niedźwiedzka (-15)

Najwyższy wynik remisowy:
KP Zabajka – Wisłok Strzyżów 4:4
Bratek Bratkowice – Grodziszczanka 4:4

Najwięcej bramek w jednym meczu:
LKS Trzebownisko – KP Zabajka 6:3 (9)

Najwyższe zwycięstwo:
Grodziszczanka – Wisłok Strzyżów 7:1
TG Sokół – Dynovia Dynów 6:0
Wisłok Strzyżów – Stal II Rzeszów 6:0

LIGA 2015/2016*

  • Strumyk Malawa (s)
  • Sawa Sonina (s)
  • Grodziszczanka Grodzisko Dolne
  • KS Stobierna
  • Wisłok Strzyżów
  • Bratek Bratkowice
  • TG Sokół Sokołów Małopolski
  • Resovia II Rzeszów
  • LKS Trzebownisko
  • KS Dąbrówki
  • Astra Medynia Głogowska
  • Jawor Krzemienica
  • Błażowianka Błażowa (b)
  • Głogovia Głogów Małopolski (b)
  • KS Przybyszówka (b)
  • Wisłok Czarna (b)

Rywale najbliżej: Stobierna (KS) – 11 km, Medynia Głogowska (Astra) – 12 km

Rywale najdalej: Strzyżów (Wisłok)- 57 km, Błażowa (Błażowianka) – 45 km

W innych ligach:

III liga

Awans:

Spadek: Lublinianka Lublin (w związku z porażką Stali Rzeszów w barażach), Tomasovia Tomaszów Lubelski, Stal Kraśnik, Podlasie Biała Podlaska, Hetman Żółkiewka, Wisłoka Dębica

IV liga

Awans: Polonia Przemyśl, Piast Tuczempy

Spadek: Stal Nowa Dęba, Strumyk Malawa, Sawa Sonina, Czarni Jasło

Klasy Okręgowe

Awans do IV ligi: Jedność Niechobrz, Błękitni Ropczyce, KS Wiązownica, LKS Pisarowce, Sokół Sokolniki (lub Unia Nowa Sarzyna i Stal II Stalowa Wola)

Spadek do Klasy A: Dynovia Dynów, KP Zabajka, Orzeł Wólka Niedźwiedzka, Start Brzóza Stadnicka, Stal II Rzeszów (gr. Rzeszów), Ostrovia Ostrowy Baranowskie, Start Wola Mielecka, Borowice Straszęcin, Kłos Kawęczyn (gr. Dębica), Czuwaj Przemyśl, KS Kisielów-Pełnatycze, Roztocze Narol (gr. Jarosław), Grabowianka Grabówka, Bukowianka Bukowsko, Start Rymanów (gr. Krosno), LZS Rzeczyca Długa, Sparta Jeżowe, OKS Mokrzyszów lub ŁKS Łowisko (gr. Stalowa Wola)

Baraże o utrzymanie: Sokół Kamień, ŁKS Łowisko lub OKS Mokrzyszów (gr. Stalowa Wola)

 

 

O autorze

rafal.koziarz@gmail.com