Pora zapomnieć o meczu w Soninie, bo już w najbliższą niedzielę na naszej drodze stanie Wisłok Strzyżów. Beniaminek zagra w roli gospodarza, dlatego czeka nas dłuższa wyprawa, miejmy nadzieję, że z trofeum w postaci kolejnych punktów. Początek meczu o 15:00.

Położony w dolinie Wisłoka Strzyżów kojarzyć się może m.in. narciarzom, a to ze względu na to, że miasto jest otoczone licznymi pagórkami Pogórza Strzyżowskiego. Nie leży przy żadnej głównej trasie, ale jest siedzibą powiatu i blisko dwukrotnie większy od Sokołowa. Sam stadion Wisłoka, który został wybudowany nieco na miejskich peryferiach wyróżnia się niedużą, ale świeżo wybudowaną krytą trybuną i odwiedziliśmy go całkiem niedawno. Pomimo tego, że dopiero teraz strzyżowscy piłkarze powrócili na szczebel Okręgu. A miało to miejsce podczas ostatniego meczu ubiegłego sezonu, przeciwko.. Aramixowi Niebylec. GKS zagrał wtedy w roli gospodarza ze względu na trwający festyn.

Tak więc drobne przetarcie na arenie Wisłoka już mieliśmy, a tym razem zagramy z jego właściwym użytkownikiem i gospodarzem, który w dobrym stylu awansował latem z Klasy A (grupy rzeszowskiej).

Nie tylko futbol

Piłka w Strzyżowie pojawiła się w 1946 roku, a w związku z reorganizacją w 1949 roku ówczesny Związkowiec zagrał na poziomie trzeciej ligi, co jest do tej pory największym sukcesem strzyżowian. Potem, Wisłok znany między innymi jako Start, Włókniarz i Atos, lawirował między poziomem wojewódzkim a niższymi ligami, jeszcze w XXI wieku wywalczając dwa awanse do 4. ligi, w której ostatnio klub z Pogórza zagrał w sezonie 2017/2018, potem co prawda żegnając się nawet z Klasą Okręgową, ale po dwóch latach banicji Wisłok powrócił do grona piątoligowców.

Bardziej znana jest jednak (podobnie jak w Niebylcu) sekcja siatkarska, a Wisłok przez lata ogrywał się na poziomie II ligi. Fani siatkówki z pewnością powinni kojarzyć nazwiska Łukasza Perłowskiego (Resovia) i Sławomira Szczygła (Resovia, Jastrzębski Węgiel, Mostostal-Azoty). Co łączy oba nazwiska? A no, chociażby to, że jeden i drugi zdobywał drużynowe Mistrzostwo Polski, ale też.. są wychowankami strzyżowskiego Wisłoka.

Efektowny powrót do Klasy O

Wróćmy jednak do futbolu. Czerwiec tego roku. Wisłok efektownie rozbija Iskrę Zgłobień aż 7:0 i na pięć kolejek przed końcem ligi zapewnia sobie udział przy stole w nowym rozdaniu Klasy Okręgowej. Z dużą, dziewięciopunktową przewagą nad drugim Grunwaldem, zaledwie dwiema przegranymi. Strzyżowscy kibice mają prawo być zadowoleni, bo ekipa trenera Rafała Rudnego w 32 meczach strzela aż 129 bramek, traci dużo mniej, 31.

Odsiecz prosto z Ropczyc

41-letni szkoleniowiec Wisłoka dołączył do ekipy naszych rywali dwa i pół roku temu, zimą 2019 roku. Jako piłkarz, wychował się w Błękitnych Ropczyce, później grając m.in. dla Lechii Sędziszów Małopolski, Stali Mielec czy Prokocimia Kraków. Na ławce trenerskiej pracował w Pustkowie (w Chmiku), Pogórzu Wielopole Skrzyńskie i przed podjęciem roli opiekuna Strzyżowian – w Kaskadzie Kamionka. I jak widać, ruch przyniósł dobry skutek – po jesieni 2019 roku Wisłok okupował dopiero 11. lokatę w Klasie O i co prawda spadł szczebel niżej, ale przeorganizował się i po krótkiej banicji powrócił.

Ciężka rola beniaminka

Ale powrót nie jest póki co łatwy i po pięciu kolejkach w Strzyżowie czekają wciąż na wyższą formę swoich piłkarzy, którzy imponują co prawda grą w defensywie (tylko sześć straconych goli, trzeci wynik w lidze), ale mają wyraźny problem ze zdobywaniem bramek, których jest póki co na razie tylko cztery (tyle samo co Jedność Niechobrz, najmniej w rozgrywkach). Więc póki co, zespół gra poniżej swojego potencjału, bo w naszej opinii, Wisłok powinien plasować się gdzieś w połowie stawki, ale na to być może trzeba naszym rywalom nieco więcej czasu, bo..

Latem doszło w kadrze Wisłoka do sporych zmian kadrowych. To już nie jest ta sama drużyna, którą mieliśmy okazję spotkać jeszcze kilka lat temu. A trzeba przyznać, że Wisłok Sokołowi od dawna “leżał”.

Rywali wzmocnili latem:
Adrian Róg (19-letni pomocnik/napastnik, juniorzy Karpat Krosno)
Tomasz Kot (30-letni pomocnik, Błękitni Ropczyce)
Łukasz Kosiba (32-letni pomocnik/napastnik, Błękitni Ropczyce)
Patryk Bujak (25-letni obrońca/pomocnik, LUKS Wola Radłowska)
Marcin Wawrzonek (38-letni pomocnik, Czarni Czudec)
Karol Strycharz (33-letni bramkarz)

Z kolei z klubem pożegnali się Bolesław Bożek, Paweł Ruszała, Adrian Ćwiklik, Adrian Maguder (wszyscy KS Godowa), Adrian Szurlej, Krystian Kozek (Sokół Grodzisko).

Kluczowe postaci i forma Wisłoka

Żelazna defensywa Wisłoka to zasługa m.in. Fabiana Bobera. 23-latek zaczynał przygodę z piłką w Resovii, po czym trafił do Stali Rzeszów i ma naprawdę ciekawe piłkarskie CV – grał m.in. dla juniorów Stali Mielec i Górnika Łęczna, dzięki czemu miał okazję sprawdzić się w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów. Do tego występy w 4. lidze w Głogowie i właśnie w Wisłoku. I jest to w tej chwili jeden z mocniejszych punktów Strzyżowian, nie tylko w linii obrony. Czy zbieżność nazwy z legendą Wisłoka – Grzegorzem Boberem jest przypadkowa? Tego niestety nie wiemy.

Cenne doświadczenie wnosi też doświadczony grą w 4. lidze napastnik Łukasz Kosiba, który dołączył do Wisłoka z Błękitnych Ropczyce. Poza grą w Ropczycach (jest wychowankiem Błękitnych), Łukasz grał też w Wisłoku Wiśniowa i Rzemieślniku Pilzno (obecnie Legion).

Przyjrzyjmy się jeszcze na moment podstawowej jedenastce rywala, który w ostatnim meczu rozegrał derbowe starcie z Aramixem. Minimalnie lepsi okazali się piłkarze gospodarzy z Niebylca (1:0):

Kacper Gołda – Piotr Świszcz, Maciej Mroczka, Fabian Bober, Adrian Róg – Bartosz Szela, Marcin Wawrzonek, Dominik Wilk – Dawid Błażejowski, Michał Durek, Łukasz Kosiba

Oprócz tego Wisłok Strzyżów wygrał w Woli Dalszej (0:2), remisował w Wólce Niedźwiedzkiej (1:1). U siebie, póki co bez punktów – porażka ze Stobierną (0:2) i nieznaczna z KS Zaczernie (1:2), co daje aktualnie 14. miejsce, ale pamiętajmy, że do końca rozgrywek pozostało jeszcze sporo spotkań, więc nie możemy lekceważyć przeciwnika, który do meczu.. z liderem.. podejdzie, czego możemy być pewni, zdecydowanie poważnie. Dlatego czeka nas na pewno ciekawy, pełen walki mecz.

W Strzyżowie radzimy sobie.. dobrze!

Statystyka przemawia za Sokołem, choć to właśnie gospodarze będą mieć atut własnego boiska. Sokołowianie nie przegrali w Strzyżowie od.. 1982 roku, kiedy na boisku królował Zbigniew Boniek, a Polacy stawali na podium MŚ, a my – jeszcze jako Atos i Sokołowianka mierzyliśmy się ze sobą w Klasie Wojewódzkiej. Potem w Strzyżowie wygrywaliśmy aż siedem razy z rzędu, a passa trwa nadal. Niech to będzie najlepszą motywacją dla naszych zawodników, że warto zagrać o pełną pulę i zapisać się w historii.

Wisłok Strzyżów vs TG SOKÓŁ SOKOŁÓW MAŁOPOLSKI

(niedziela, 12/09/2021, 15:00, w Strzyżowie)

Historia starć – Sokół vs. Wisłok

1976/77 Klasa Wojewódzka
Atos Strzyżów – Sokołowianka 4:1 ? (1:4 0-0-1)
Sokołowianka – Atos Strzyżów 2:1 ? (3:5 1-0-1)

1977/78 Klasa Wojewódzka
Atos Strzyżów – Sokołowianka 2:1 ? (4:7 1-0-2)
Sokołowianka – Atos Strzyżów 2:0 ? (6:7 2-0-2)

1978/79 Klasa Wojewódzka
Atos Strzyżów – Sokołowianka 3:0 wo ? (6:9 2-0-3)
Sokołowianka – Atos Strzyżów 1:2 ? (7:11 2-0-4)

1982/83 Klasa Wojewódzka
Atos Strzyżów – Sokołowianka 2:1 ? (8:13 2-0-5)
Sokołowianka – Atos Strzyżów 1:1 ? (9:14 2-1-5)

1983/84 Klasa Wojewódzka
Atos Strzyżów – Sokołowianka 2:3 ? (12:16 3-1-5)
Sokołowianka – Atos Strzyżów 1:1 ? (13:17 3-2-5)

2006/07 Klasa Okręgowa
TG Sokół – Wisłok 1:0 ? (14:17 4-2-5)
Wisłok – TG Sokół 2:3 ? (17:19 5-2-5)

2010/11 Klasa A
TG Sokół – Wisłok 1:3 ? (18:22 5-2-6)
Wisłok – TG Sokół 1:3 ? (21:23 6-2-6)

2014/15 Klasa Okręgowa
Wisłok – TG Sokół 0:3 ? (24:23 7-2-6)
TG Sokół – Wisłok 0:0 ? (24:23 7-3-6)

2015/16 Klasa Okręgowa
TG Sokół – Wisłok 5:2 ? (29:25 8-3-6)
Wisłok – TG Sokół 1:3 ? (32:26 9-3-6)

2016/17 Klasa Okręgowa
TG Sokół – Wisłok 0:0 ? (32:26 9-4-6)
Wisłok – TG Sokół 1:4 ? (36:27 10-4-6)

2018/19 Klasa Okręgowa
Wisłok – TG Sokół 3:4 ? (40:30 11-4-6)
TG Sokół – Wisłok 3:0 ? (43:30 12-4-6)

Bilans: 43:30, 12-4-6

O autorze

rafal.koziarz@gmail.com