Pierwszy raz piłka nożna przywędrowała do Sokołowa w roku 1912, a przynajmniej jest to pierwsza data udokumentowana.
Wtedy to Józef Woś podczas wakacji uczył miejscową młodzież zasad gry w piłkę nożną. Ta swoje spotkania rozgrywała na Błoniach pod Turzą, a więc w pobliżu miejsca, gdzie sokołowski stadion znajduje się obecnie.
Zorganizowana działalność piłkarska Sokoła to rok 1919. Wtedy nadeszły pierwsze kontakty z drużynami z okolicznych miast (Głogowa, Rudnika, Leżajska, Łańcuta i Rzeszowa). Ponadto w 1923 roku powstał klub piłkarski Zorza, chociaż własne piłkarskie drużyny posiadał także sokołowski ZKM (Związek Kształcącej się Młodzieży).
Po I wojnie światowej rozpoczęto prace przygotowujące teren obecnego stadionu Sokoła do rozgrywania spotkań i od tamtej pory to z tym miejscem wiąże się historia naszego klubu. W roku 1927 w piłkarskiej drużynie TG Sokół występowali między innymi: Bolesław Łuszczki, Franciszek Sidor, Stanisław Łuszczki, Marian Śmietana, Czesław Cieślik, Antoni Tarsa, Władysław Mazgaj, Jakub Piela, Andrzej Piela, Władysław Kisiel, Paweł Walicki, Karol Gabriel, Jakub Sidor (zdjęcie poniżej).
Zdjęcie powyżej: Rok 1932 i drużyna piłkarska TG Sokół Sokołów.
Zdjęcie powyżej: Rok 1936 i drużyny TG Sokół z Sokołowa i Rezerwy Łańcut.
Tuż przed drugą wojną światową sokołowski TG Sokół brał udział w formowaniu się rzeszowskiego Okręgu Piłki Nożnej (1938). Wojna zatrzymała dalszy rozwój sportu w okolicy. Pierwsza powojenna drużyna piłkarska (a jednocześnie klub sportowy) to 1945 rok. W tym czasie klub nie posiadał jednak własnej nazwy (nazwa TG Sokół była przez nowe władze zakazana). Dwa lata później powstał Związkowy Klub Sportowy – ZKS Związkowiec Sokołów, który przystąpił do powojennych rozgrywek piłkarskich.