Galeria sław

Przez dziesiątki lat swojego istnienia w barwach naszego klubu występowały setki zawodników, którymi opiekowały się dziesiątki szkoleniowców. Poniżej przedstawiamy nazwiska osób, które warto poznać, a które w różny sposób były związane z działalnością Sokoła, Związkowca, Spójni, Sparty czy Sokołowianki.

W tym miejscu zwracam się z prośbą do osób, które orientują się w temacie i są w stanie wymienić zawodników/trenerów, którzy przez lata decydowali o charakterze zespołu, budowali zespół/brali odpowiedzialność z odbudowę drużyny po słabszych latach. Oprócz nich dla uzupełnienia listy są postaci o bogatej karierze, które zawitały do Sokołowa, nie będąc naszymi wychowankami. Aby lista była ciekawsza, bardziej wiarygodna zachęcam do komentowania, korygowania informacji i przedstawiania własnych propozycji. To samo tyczy się wyjątkowych wyczynów naszych piłkarzy, które wzbogacą naszą kronikę (rekordy strzeleckie, zawodnicy z najdłuższym stażem, inne ciekawostki). Jeżeli wiesz o czymś ciekawym – podziel się z nami! : )

Trenerzy

Bolesław Biel – szkoleniowiec, który przez łącznie ponad dziesięć lat pracował z sokołowskim zespołem. Za kadencji Biela Sokołowianka a później TG Sokół z powodzeniem grywały w IV i V lidze. Jako zawodnik Bolesław Biel znany był z występów w silnej pierwszoligowej Stali Rzeszów. Pierwszy raz jako trener zaczął w Sokołowie pracę w 1986 roku.

Jerzy Daniło – trener TG Sokół w sezonie 2012/13 i 2013/14. Pod jego wodzą Stal Sanok zanotowała swój historyczny awans do II ligi w sezonie 1997/98. Wcześniej wieloletni piłkarz drugoligowej Resovii, wychowanek Stali Sanok. Obecnie trener Sokoła Kamień.

Ferdynand Kanas – związany przez lata z Resovią szkoleniowiec pracował z TG Sokół w sezonie 2008/09 oraz w latach 1974-1977.

Ryszard Kuźma – Sokołowian prowadził stosunkowo krótko, a trafił do naszego miasta z drugoligowego Świtu Nowy Dwór Mazowiecki. Obecnie trener Sandecji Nowy Sącz. Przez lata związany był ze Stalą Rzeszów – był także asystentem Jose Marii Bakero w Lechu Poznań.

Stefan Szuberla – wychowanek Sokołowianki oraz autor historycznego awansu sokołowskich juniorów do I Podkarpackiej Ligi Juniorów. Wychował wielu piłkarzy, którzy po dzień dzisiejszy stanowią o sile naszej lokalnej piłki. W przeszłości występował także jako zawodnik Polnej Przemyśl, Stali Nowa Dęba, Wisłoki Dębica i Czarnych Jasło.

 

Zawodnicy

Roman Babula – wychowanek przez lata związany z sokołowskim sportem, grający trener naszego klubu w latach 1951-1954 oraz 1957-1959.

Antoni Bieniek – (w trakcie uzupełniania)

Jan Bieniek – (w trakcie uzupełniania)

Tomasz Brzychczy – wychowanek naszego klubu. Były zawodnik Stali Rzeszów, KS Zaczernie i Jawora Krzemienica. Obecnie trener TG Sokół.

Kazimierz Cholewa – były zawodnik i trener Sokołowianki, dla której zdobywał liczne gole w rozgrywkach. Występował również w barwach drugoligowej Stali Rzeszów. Zespół z Sokołowa trenował w latach 1968-1974 (po 1971 roku razem z Władysławem Patyckim). To właśnie w tych latach Sokołowianie osiągnęli swój historyczny awans do III ligi.

Andrzej Chudzicki – były bramkarz Izolatora Boguchwała. W Sokołowie występował w rozgrywkach Klasy Okręgowej.

Janusz Czyrek – wychowanek Piasta Nowa Wieś. Grał między innymi w Zawiszy Bydgoszcz, Stali Mielec i Stali Rzeszów. W Sokole grał w sezonie 2008/09.

Henryk Chruściński – bramkarz, wieloletni zawodnik drugoligowej Resovii.

Jerzy Darocha – (w trakcie uzupełniania)

Piotr Darocha – grający na pozycji pomocnika/napastnika jedyny w tej chwili piłkarz dorosłej kadry Sokoła, który w ciągu całej swojej kariery reprezentował barw naszego klubu. Jeden z najlepszych strzelców klubu ostatnich lat, który debiutował w seniorach jeszcze w sezonie 2002/03.

Władysław Frącz – (w trakcie uzupełniania)

Krzysztof Furdak – były grający szkoleniowiec Sokoła. To pod jego wodzą udało się uniknąć degradacji do Klasy B w sezonie 2010/11. Jest także jednym z autorów awansu Sokoła do Klasy Okręgowej w sezonie 2012/13. Występował także w Sanovii Lesko, Stali Sanok i Lechi Sędziszów. Obecnie pracuje jako trener Orła Wysoka Głogowska.

Grzegorz Gross – (w trakcie uzupełniania)

Czesław Jodłowski – (w trakcie uzupełniania)

Józef Jodłowski I – (w trakcie uzupełniania)

Józef Jodłowski II (w trakcie uzupełniania)

Stanisław Jodłowski – (w trakcie uzupełniania)

Tadeusz Łuszczki – jeden ze współzałożycieli powojennej sokołowskiej drużyny piłkarskiej. Późniejszy kapitan drużyny z Sokołowa i jeden z jej wieloletnich liderów. Trener Sokołowianki w latach 1950-1951 oraz 1959-1968.

Piotr Kiełbasa – były zawodnik Sokoła i Czarnych Jasło grający na pozycji napastnika. Jeden z najskuteczniejszych zawodników Klasy Okręgowej 2003/04 rundy jesiennej.

Piotr Kilar – bramkarz, były piłkarz Stali Rzeszów.

Krzysztof Kisiel – (w trakcie uzupełniania)

Krzysztof Korab – były piłkarz Sokoła. Jeden z najskuteczniejszych napastników rzeszowskiej grupy IV ligi pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Były zawodnik m.in. Stali i Zelmeru Rzeszów, Igloopolu Dębica i Pogoni Leżajsk. Obecnie trener Astry Medynia Głogowska.

Tomasz Machaj – były zawodnik Sokołowianki, wychowanek Stali Rzeszów. Obecnie trener piłkarski (m.in. IV-ligowego Strumyka Malawa).

Grzegorz Macek – (w trakcie uzupełniania)

Artur Marciniak – wieloletni zawodnik Sokoła, a także jego grający trener w latach (2005-2008). Wychowanek Unii Hrubieszów. Były piłkarz Stali Rzeszów a ostatnio trener KS Stobierna.

Zygmunt Marciniak – były reprezentant Polski juniorów. Wielokrotny reprezentant I-ligowej Stali Rzeszów, Cracovii i Zawiszy Bydgoszcz. Wychowanek Włókniarza Kalisz i zawodnik II-ligowej Calisii Kalisz. W polskiej Ekstraklasie wystąpił ponad dwieście razy. W barwach Sokołowianki rozgrywał  spotkania w sezonie 1972/73 i 1973/74. Autor co najmniej dwóch ligowych bramek dla sokołowian w III lidze. W Sokołowie grał na pozycji stopera.

Michał Mazgaj –  (w trakcie uzupełniania)

Dariusz Mika(w trakcie uzupełniania)

Zdzisław Napieracz – były piłkarz i grający trener Sokołowianki występujący na pozycji pomocnika. Niegdyś piłkarz między innymi Stali Rzeszów, Stali Stalowa Wola, Zagłębia Sosnowiec i Zelmeru Rzeszów. Obecnie szkoli drużynę Głogovii i Korony Rzeszów.

Karol Nowak – wychowanek i pomimo młodego wieku jeden z najlepszych strzelców w historii naszego klubu. Występował między innymi w Unii Nowa Sarzyna, Górnovii, Zrywie Dzikowiec i Włókniarzu Rakszawa.

Tomasz Nowak – wychowanek, wieloletni lider Sokoła, który zasłynął bramkami zdobywanymi bezpośrednio z rzutów wolnych i rzutów rożnych. Obecnie zawodnik KS Stobierna.

Mariusz Omiotek – dwukrotnie gracz Sokoła (w IV lidze – 1999/00, oraz V lidze – 2008/09). Wcześniej gracz m.in. Stali Rzeszów czy silnych niegdyś Tłoków Gorzyce, grających na zapleczu polskiej Ekstraklasy.

Marcin Pacuła – napastnik, gracz między innymi Tłoków Gorzyce, Siarki Tarnobrzeg, Stali Rzeszów i Górnika Łęczna. W Sokołowie występował w sezonie 2008/09 (Klasa Okręgowa).

Bogdan Pado – były piłkarz. Występował między innymi w Zelmerze Rzeszów i trzecioligowym Kamax Kańczuga.

Piotr Rączka – były piłkarz, występował w sokołowskim zespole w końcówce lat 90-tych w rozgrywkach IV ligi. Przez wiele lat związany ze Stalą Rzeszów.

Władysław Patycki – były piłkarz Stali Rzeszów mający za sobą występy zarówno w I jak i II lidze. W latach siedemdziesiątych zawodnik Sokołowianki. Uważany za jednego z najlepszych zawodników występujących w barwach sokołowskiego klubu. Wspólnie z Kazimierzem Cholewą od 1971 roku prowadził zespół Sokołowianki.

Zbigniew Pieczonka – były zawodnik między innymi Resovii Rzeszów i Piasta Nowa Wieś, mający za sobą występy w II lidze.

Piotr Piechniak – jeden z bohaterów grodziskiej Dyskobolii, uczestnik Pucharu UEFA i reprezentant Polski. Wychowanek Stali Stalowa Wola, a następnie zawodnik m.in. Groclinu, Polonii Warszawa, Levadiakosu, Odry Wodzisław Śląski i GKS Katowice.

Jan Rochecki – były zawodnik Tłoków Gorzyce, Stali Rzeszów czy Tomasovii. W Sokołowie występował jako obrońca w sezonie 1998/99. Obecnie szkoleniowiec Włókniarza Rakszawa.

Bogusław Rybak – wieloletni zawodnik Sokołowianki. W późniejszym okresie także trener Sokoła (sezon 2001/02 – pierwszy sezon po wycofaniu drużyny z IV ligi).

Aleksander Siekieryn – były piłkarz. Grał również w drugiej lidze w barwach Stali Rzeszów.

Mariusz Stelmach – były zawodnik grający na pozycji napastnika. W  TG Sokół przebywał w sezonie 1998/99. Wcześniej występował między innymi w Śląsku Wrocław, Stali Stalowa Wola i Avii Świdnik.

Mariusz Sumara – obrońca przez lata związany ze Stalą Sanok. W Sokole występował w sezonach 1999/00 i 2000/01. Obecnie grający trener w podsanockich Pisarowcach, które wprowadził w sezonie 2013/14 do IV ligi podkarpackiej.

Robert Ślęczka –  przez wiele sezonów zawodnik naszego klubu, występował zarówno w Sokołowiance (wywalczony awans do IV ligi w sezonie 1994/95), jak i już w latach dwutysięcznych (awans do Klasy Okręgowej w sezonie 2002/03. W Sokołowie grał na pozycji napastnika i zanotował kilkadziesiąt trafień w naszych barwach.

Arkadiusz Westwalewicz – były zawodnik Sokoła i były kapitan Krośnianki i Karpat Krosno. W Sokołowie występował na pozycji napastnika w sezonie 2006/07.

Stefan Węglowski – (w trakcie uzupełniania)

Adam Wisz – były ofensywny zawodnik Sokołowianki znany z występów drużyny w trzeciej lidze. Występował także między innymi w Wisłoce Dębica.

Tadeusz Złamaniec – były trener i zawodnik Sokołowianki grający na pozycji obrońcy (stopera). W swojej karierze występował również między innymi w Stali Rzeszów.

24 odpowiedzi
  1. RyanTG

   Powoli będę tutaj tych dobrych zawodników kompletował, ale potrzeba czasu no i właśnie – sugestii ze strony innych kogo jeszcze można dodać, tak żeby było jak najbardziej obiektywnie + najciekawiej.

   No i do tego krótkie biogramy działaczy/założycieli, ale to już na inne podstronie. Za każdą pomoc będę wdzięczny. 🙂

   1. Tadeusz

    Chciałbym się odnieść do wypowiedzi kolegi “Wujka”,który napisał,ze cyt.”nie są sławni ludzie przyjezdni,oni grali dla pieniędzy”.Panie kolego,może tak jest teraz,ale swoją wypowiedzią krzywdzi pan zawodników,którzy grali w latach 60/70.Żadnych pieniędzy nikt nie pobierał,wszyscy otrzymywali diety za mecz,a otrzymywali je zarówno miejscowi jak i Ci przyjezdni.Przysłużyli się do sukcesów “SOKOŁOWIANKI” na równi z miejscowymi,a niekiedy nawet więcej.Takich zawodników było bardzo dużo,ale niestety ale pan ich nie zna,choć powinien ,bo to jest naprawdę “grająca historia” Klubu z Sokołowa.

 1. ja

  zyjmy przyszloscia:) Bo jak narazie to jestesmy nisko w hierarchi na podkarpaciu. Chodzi mi o seniorów, szkolenie, o wszystko. Fakt, kiedys moze bylismy wyzej nieco, ale to HISTORIA, trzeba zyc terazniejszoscia. Pozdrawiam!

  1. RyanTG

   Owszem. 🙂 Z tym, że pewnie znajdzie się sporo osób, które interesuje historia klubu i chciałyby o niej trochę poczytać. 🙂

 2. kibic

  A stał kiedyś u nas na bramce były bramkarz Izolatora,wysoki chłop,dobrze zbudowany,nie mogę skojarzyć nazwiska.

 3. kibic

  Grał u nas kiedyś taki zawodnik o nazwisku Kiełbasa,jako napastnik.Bramkostrzelny.Miał chyba bogatą karierę zawodniczą.

 4. RyanTG

  Wszyscy wymienieni już dodani. Mam pytanie – czy nie orientuje się ktoś, nie ma gdzieś notatek/wycinków z gazet ze strzelcami Sokoła?

  Mam stworzoną bazę od połowy lat 90-tych, ale brakuje danych z sezonów 1998-2003 i 2006-2009 + na pewno jakieś ubytki w innych latach.

  Całość w tej chwili wygląda tak: http://imgur.com/F7apreg (łącznie 70 nazwisk)

 5. Wujek

  Wladyslaw Fracz , Stefan Weglowski , Krzysztof Kisiel ,Grzegorz Macek,Antoni Bieniek ,Jan Bieniek Jerzy Darocha ,Stanislaw Jodlowski, Czeslaw Jodlowski ,Jozef Jodlowski 1 , jozef Jodlowski2, i wielu innych ktorzy zyja w sokolowie i poswiecili Lata dla Sokolowianki nie mysle ze ciezko sie z nimi skontakowac oni wiedza duzo wiecej troche checi a prawdziwe postaci zasluzone dla sportu w Sokolowie chodza ulicami Sokolowa . Napewno nie sa Slawami Ci ktorzy rozegrali pare spotkan ale sa przyjezdni.Oni tu byli tylko dla pieniedzy . Ci ludzie powyzej i inni poswiecali czas za darmo zostawiali pot i zdrowie na boisku nie oczekujac nic .robili to dla Sokolowa i osiagali naprawde dobre wyniki wiec prosze o nich nie zapominac.

 6. wujek

  Ogromnym zrodlem informacji powinien byc Antoni Koziarz ktory w latach 80-90 byl kierownikiem druzyny .Pamieta napewno trenerow Wojtka Habera ,Stanislawa Skibe, Zwolinskiego Czeslawa Millera oraz podstawowych zawodnikow z tego okresu np; Lucjan Wos -dlugoletni kapitan druzyny. Piotrek Sikora ps,Wrobel i wielu innych.To co robicie to jest kapitalna rzecz Tylko dlugotrwala poniewaz nikt wczesniej na to sie nie porwal.Nie oczekujcie ze duzo informacji wam sama splynie byli zawodnicy to juz ludzie starsi czesto bez mozliwosci internetu a przede wszystkim ludzie skromni nie szukajacy poklasku. Nie doszukujcie sie wiec zadnych podtekstow ale wierzcie w swoj entuzjazm powodzenia. Moze sie to komus nie spodoba ale nie dbam o to.

 7. Wujek

  chcialbym sie spytac czy kogokolwiek obrazily moje ostatnie dwa wpisy/ Jesli tak to przepraszam bardzo.Chcialem pomoc poniewaz to co robicie mi sie bardzo podoba.Ale jesli komus sie te moje wspomnienia niepodobaja to trudno . Wiecej pisal juz nie bede. Staszek Pustkowski. Pozdrawiam i zycze powodzenia,

  1. Bartek

   mysle ze wpisy spodobaly sie na tyle ze zaparly dech w piersiach i nikt tu sie nie moze odezwac.

  1. RyanTG

   O działaczach/prezesach będzie osobny artykuł na stronie. W tej chwili nie jest on jeszcze gotowy.