Ważne mecze

LKS Przybyszówka – Sokołowianka Sokołów (1972) 2:3

Był to decydujący o awansie Sokołowianki do Klasy Okręgowej mecz. Potyczek z drużyną z Przybyszówki sokołowskie drużyny mają za sobą wiele. I nie tylko to łączy oba kluby – również to, że to właśnie w sezonie 1973/74 (gra w III lidze) Sokołów zmuszony był bowiem do gry na innym obiekcie (stadion w Sokołowie został zamknięty).

Profil: Przybyszówka to obecnie część Rzeszowa, a klub – początkowo zrzeszony wśród Ludowych Klubów Sportowych od końca lat 40-tych rywalizował w podobnych klasach rozgrywkowych co Związkowiec, Spójnia, Sparta, Sokołowianka a w końcu TG Sokół. Obecnie pod nazwą KS Przybyszówka drużyna występuje w rzeszowskiej Klasie Okręgowej.

 

Sokołowianka Sokołów – Unia Nowa Sarzyna (1972) 2:1

Mecz rozegrany 13 sierpnia 1972 roku na boisku w Sokołowie. Tak mecz wspominały “Nowiny”: Olbrzymie zainteresowanie wywołał w Sokołowie pierwszy mecz beniaminka klasy okręgowej – Sokołowianki z Unią Nowa Sarzyna, który zakończył się zasłużonym zwycięstwem gospodarzy 2:1.

Bramki dla Sokołowianki – Wisz (13 minuta, k.), Cholewa (50 minuta, po rzucie wolnym) – dla Unii Pałys.

Profil: Unia, choć wywodzi się z miasteczka podobnej wielkości co Sokołów, posiada duże tradycje piłkarskie skutkujące wielokrotnymi występami w trzeciej i czwartej lidze. Obecnie drużyna z Nowej Sarzyny występuje w grupie stalowowolskiej Klasy Okręgowej.

 

Sokołowianka Sokołów – Stal Sanok (1972) 1:0

Mecz rozegrany 27 sierpnia 1972 roku na boisku w Sokołowie. Co może być ciekawe, akurat w tym sezonie sanocka Stal radziła sobie świetnie w Pucharze Polski, awansując do 1/16 finału, kiedy to na “Wierchy” zawitał wicemistrz Polski – Ruch Chorzów o czym więcej pisali Adam Baszak i Józef Ząbkiewicz w książce z okazji 55-lecia klubu.
O samym meczu Sokołowianki ze Stalą “Nowiny” pisały:  Gra była ostra i bardzo nerwowa. Gospodarze uzyskali nieznaczną przewagę dopiero po przerwie. Jedyną bramkę dla zwycięzców zdobył w 75 min. Cholewa z rzutu wolnego. Pod koniec spotkania sanoczanie kilkakrotnie zagrozili bramce Sokołowianki, starając się uzyskać przynajmniej jeden punkt, ale na przeszkodzie stanęła dobra gra linii defensywnych gospodarzy. W Sokołowiance na pochwałę zasłużyli: Cholewa, Marciniak i Darocha. W Stali najlepszym zawodnikiem był Łękawski. 

Profil: Sanocka Stal to silna drużyna, mająca za sobą występy na drugim szczeblu rozgrywek ligowych pod koniec lat 90-tych. Obecnie, choć występuje niżej (w obecnej trzeciej lidze), to może poszczycić się między innymi zaskakująco dobrą postawą w Pucharze Polski, w którym eliminowała jeszcze niedawno takie marki jak Legia Warszawa i Widzew Łódź.

 

TG Sokół Sokołów – Resovia Rzeszów (1932) 2:5

Mecz rozegrany 23 października 1932 roku na boisku TG Sokół w Sokołowie.

Resovia, uznawana za jedną z najstarszych, a czasami za najstarszą aktywną drużynę piłkarską w Polsce wielokrotnie rozgyrwała mecze z drużyną z Sokołowa. Do największych sukcesów klubu z Rzeszowa należą: udział w rozgrywkach II  ligi oraz mistrzostwo obwodu lwowskiego z 1937 roku.

 

Mecze derbowe

Spotkania z niektórymi zespołami dostarczały sokołowskim kibicom szczególnych emocji. Do takich spotkań należały między innymi mecze z Kolbuszowianką, traktowane jako derby powiatu kolbuszowskiego, w którym znajdował się przez pewien okres Sokołów. Z uwagi na bliskie położenie prestiżowo można również traktować mecze z Głogovią, Pogonią Leżajsk i Stalą Łańcut. Od kilkunastu ostatnich lat jesteśmy również świadkami derbów gminnych (wcześniej drużyny z Sokołowa i okolicznych wsi – Górna, Nienadówki czy Trzebosi dzieliło kilka szczebli rozgrywek).

2 odpowiedzi
  1. sir.Voyteq

    Unia Nowa Sarzyna już nie gra w 3 lidze. Po degradacji związanej z wycofaniem się w tamtym sezonie z rozgrywek właśnie 3 ligi, występuje teraz w okręgówce Stalowa Wola.

    1. Tadeusz

      Jeżeli chodzi o derby(dawny powiat kolbuszowski to znam niektore wyniki: Sokołowianka – Kolbuszowianka 3:1 (dwie bramki z karnego), LZS Dzikowiec – Sokołowianka 2:3 (Puchar Polski po dogrywce) Kolbuszowianka – Sokołowianka 0:1 (puchar pierwszomajowy) LZS Górno – Sokołowianka 1:3 (puchar pierwszomajowy).Mecze odbyły się latach 1968/69.

Dodaj odpowiedź

9 − 3 =