Rozpoczynamy sparingowe granie

Po kilkudziesięciu dniach przerwy Sokół rozegra pierwszy w tym roku mecz. Pierwszym zimowym rywalem sokołowskich seniorów będzie, podobnie jak w poprzednich latach klub z rzeszowskiej Staroniwy. Start w niedzielę 28 stycznia o 11:00 na boisku Resovii ze sztuczną murawą.

A teraz kilka słów o historii potyczek obu klubów. Te pierwsze, ligowe, przypadają jeszcze na końcówkę lat 40-tych XX wieku, w czasach gdy jeszcze pod szyldem Związkowca, Sokołowianie rywalizowali z LZS Staroniwa. W pierwszym starciu, na terenie rywala górą byli gracze LZS-u, którzy wygrali 2:1 (wiosna 1949). Wyniku meczu rewanżowego nie znamy. I jak się okazało, w jednej lidze obu klubom nie było już dane więcej zagrać.

Kilkadziesiąt lat później, bo w 2014 roku zaczęły się za to regularne mecze sparingowe Sokoła i Staroniwy, których od tamtego czasu rozegraliśmy aż pięć (wszystkie zimą). Ostatni, który miał miejsce rok temu zakończył się zwycięstwem TGS 5:2. Łączne statystyki są wyrównane – trzy razy w historii zwyciężał Sokół, a podobną ilość razy triumfowała Staroniwa. Bilans bramkowy przemawia na korzyść Sokołowian – 20:15.

Klub z rzeszowskiego osiedla występuje na poziomie rzeszowskiej Klasy B, gdzie po 11 meczach lokuje się na ostatnim miejscu podium, z dość dużą stratą do prowadzących – Planatatora Nienadówka i Piasta Nowa Wieś. Przyglądając się bliżej ligowym statystykom rywala, pierwsze co rzuca się w oczy to dobry bilans bramkowy (49:14), a ponieważ boisko przy Wyspiańskiego jest “domem” klubu ze Staroniwy, to obóz naszego przeciwnika ma po swojej stronie atut. Największym atutem Rzeszowian będzie ograny w wyższych ligach wychowanek Resovii – Adam Bukała. Pełniący funkcję napastnika grający trener Staroniwy trafiał do siatki rywala 22-krotnie, co stanowi prawie połowę zdobyczy bramkowych trzeciej drużyny swojej ligi. Jednak to Sokół będzie jutro faworytem, a grę o dwa poziomy ligowe wyżej trzeba będzie udowodnić na boisku.

Staroniwa RzeszówTG Sokół Sokołów Małopolski

(jutro, 11:00, w Rzeszowie (boisko Resovii. Zbiórka przed wyjazdem: 9:30)

www rywala

 

O autorze

rafal.koziarz@gmail.com