Spadki, awanse. Okręgówka rozpoczyna finisz.

Bardzo powoli, ale wyjaśnia się sytuacja ligowa większości z drużyn z naszej grupy Klasy Okręgowej. W rozwinięciu analiza obecnej sytuacji w lidze.

1. Sokół

Jedno jest pewne – nie możemy kalkulować. Do końca rozgrywek pozostały trzy kolejki. Zagramy u siebie z Głogovią (w najbliższą niedzielę), z KS Przybyszówka (wyjazdowo) oraz na koniec z LKS Trzebownisko (u siebie). Najbardziej optymistyczny wariant to oczywiście trzy wygrane, które zapewniłyby pozostanie w lidze.  W każdym razie, najważniejsze, aby nie tracić punktów w meczach z bezpośrednimi rywalami o utrzymanie i będzie to kluczowa sprawa. Na pewno potrzebna jest nam koncentracja do samego końca, bo ostatnie mecze zadecydują o naszym losie. Musimy jednak ustrzec się jakichkolwiek wpadek i wykorzystać szansę.

Pozostałe mecze (Sokół):

Głogovia (dom, 15.06, 15:30)
KS Przybyszówka (wyjazd, 19.06, 17:00)
LKS Trzebownisko (dom, 22.06, 17:00)

2. Awanse (Mistrzostwo*)

*Musimy wziąć pod uwagę to, że pierwsze miejsce w tabeli wcale nie musi oznaczać promocji do IV ligi.

Ubiegłe kolejki wyłoniły dwójkę liderów: Sawę Sonina (55) i Stal II Rzeszów (54). Wiele wskazuje na to, że mająca już za sobą mecz pauzy drużyna z Soniny może sobie zagwarantować udział w IV-ligowych rozgrywkach już podczas najbliższej kolejki. Teoretycznie, szanse na awans mają także piłkarze Grodziszczanki (49), Resovii II (48) i Jawora (47). Fatalna passa Dynovii pozbawiła zespołu z Dynowa nadziei, choć wydawało się, że po efektownym początku wiosny jest to niemal pewny kandydat do Klasy Wojewódzkiej.

Biorąc pod uwagę to, że gry walczących o awans nie kolidują z meczami Sokoła, można pokusić się o typowanie. Sawę czekają trzy ciężkie mecze – wszystkie z zespołami, które mają za sobą złe serie (szczególnie Strug i Jawor). Poza meczem z Jaworem w Krzemienicy faworytem wydaje się być Sawa. Wszyscy rywale soninian mają prawo być nieco rozczarowani tym sezonem.

Pozostałe mecze (Sawa)

Jawor – Sawa (typ: 1X)
Sawa – Dynovia (typ: 1)
Strug – Sawa (typ: X)

Przewidywana liczba punktów na koniec sezonu: 55-60

W przypadku Stali II Rzeszów szanse na pierwsze miejsce w tabeli są nieco mniejsze. Wiąże się to z pauzą tego zespołu w przedostatniej kolejce. Ponadto ciężkie mecze – z dobrze spisującą się ostatnio Stobierną (która ma już raczej pewne utrzymanie) i na koniec derby rezerw (z Resovią II).

Pozostałe mecze (Stal II)

Stal II Rzeszów – KS Stobierna (typ: 1X)
pauza
Stal II Rzeszów – Resovia II (typ: X)

Przewidywana liczba punktów na koniec sezonu: 55-58

Grodziszczanka ma w tej chwili jeszcze realne szanse na awans, jednak musi się uporać z trzema teoretycznie słabszymi ekipami, w tym walczącymi o utrzymanie: LKS Trzebownisko i Dąbrówkami, w których jako gospodarz będzie faworytem. Na koniec wyjazd do Jawornika Polskiego, a jak wiemy Iskra ostatnio walczy o honor. Z bardzo dobrym skutkiem, bo wygrała dwa spotkania z rzędu.

Pozostałe  mecze (Grodziszczanka)

Grodziszczanka – Trzebownisko (typ: 1)
Grodziszczanka – Dąbrówki (typ: 1)
Iskra – Grodziszczanka (typ: X)

Przewidywana liczba punktów na koniec sezonu: 56

Resovia II ma trochę skomplikowane zadanie – gra dwa kolejne mecze z drużynami, które będą chciały się przełamać. Może więc zapowiadać się zacięty mecz w Dynowie oraz mecz u siebie ze zmotywowanym Strugiem. Na koniec ciężki do przewidzenia rezultat derbów ze Stalą II. Jeśli natomiast przeciwnicy “Pasiaków” nie poprawią swojej gry, Resovia może pokusić się o znacznie więcej punktów.

Pozostałe mecze (Resovia II)

Dynovia – Resovia II (typ: 1X)
Resovia II – Strug (typ: X)
Stal II – Resovia II (typ: X)

Przewidywana liczba punktów na koniec sezonu: 50-51

Ostatnim pozostającym z szansami zespołem jest Jawor Krzemienica, który ma jednak największą stratę do prowadzącej Sawy. Najwięcej będzie zależeć od bezpośredniego meczu z Sawą. Motywacji nie powinno zabraknąć , dlatego po cichu można wróżyć, że Krzemienica sprawi Sawie trochę problemów i nie da okazji do przedwczesnego świętowania.

Pozostałe mecze (Jawor)
Jawor – Sawa (typ: 1X)
Astra – Jawor (typ: X)
Jawor – Głogovia (typ: 1)

Przewidywana liczba punktów na koniec sezonu: 52-54

Co oczywiście nie znaczy, że sytuacja nie może wyglądać diametralnie inaczej. Sama liga dostarczyła nam już wielu niespodzianek, a passy często się zmieniają.

3. Spadki

Na tą chwilę z ligi spadły: Głogovia Głogów Małopolski i Iskra Jawornik Polski. Z kolei nawet komplet trzech zwycięstw nie daje prawie żadnych szans Piastowi Nowa Wieś, który jest w widocznym “dołku”, szczególnie widocznym po ostatniej wysokiej porażce 0:4 z  Sawą. Strata 8 punktów do Sokoła i reszty grupy pościgowej to chyba zbyt dużo dla klubu z Nowej Wsi, tym bardziej, że rywalami drużyny Pawła Kloca będzie chociażby Przybyszówka, czy próbująca odwrócić passę Astra Medynia Głogowska.

Pozostałe drużyny będą walczyć o życie w kolejnych spotkaniach. Najtrudniejsze zadanie przed dwoma drużynami , które będą jeszcze pauzować – Włókniarzem (36) i Strugiem (39). Wszyscy będą trzymać kciuki za bijącego się o utrzymanie w IV lidze Strumyka Malawa, którego bezpieczna pozycja będzie oznaczała łaskawy los dla siódmej drużyny od końca w ligowej tabeli.

Przypomnienie odnośnie spadków i awansów: Liga zostaje zmniejszona od sezonu 2014/15 do 16 zespołów, z ligi spadają 3 zespoły (+1 ze względu na zmniejszenie ligi) + spadkowicze z IV (Jedność i Wisłok, o utrzymanie walczy wciąż Strumyk).

4. Beniaminkowie na sezon 2014/15

Z grupy I awans uzyskał Bratek Bratkowice oraz KP Zabajka. Z obiema drużynami mierzyliśmy się w ubiegłym sezonie Klasy A. O ile postawa Bratka była do przewidzenia, to dyspozycja Zabajki jest wielką niespodzianką. Dojdzie do zaskakującej zmiany warty w gminie Głogów Małopolski (Głogovia jak wiemy pożegnała się z ligą).

W grupie II rywali zdeklasował Orzeł Wólka Niedźwiedzka, który nie pozostawił złudzeń, że był w tym sezonie najlepszą drużyną grupy łańcuckiej. Liczymy, że Sokołowi uda się utrzymać i będziemy mieli okazję do podziwiania derbów gminnych w kolejnym sezonie Klasy Okręgowej, które zawsze dodają rozgrywkom kolorytu. Drugą drużyną, którą zobaczymy w Okręgówce z tej grupy będzie najprawdopodobniej Start Brzóza Stadnicka. Wszystkim beniaminkom gratulujemy sukcesu! Oby do zobaczenia na jesień!

O autorze

rafal.koziarz@gmail.com
5 odpowiedzi
 1. tomziom

  Nie wziąłeś pod uwagi tego, że przez spadek Stali Rzeszów do III ligi jej rezerwy nie mogą awansować 🙂
  Jak dla mnie można już gratulować Sawie awansu 🙂

  1. RyanTG

   Wziąłem to pod uwagę, co nie znaczy, że Stal II nie będzie chciała zakończyć sezonu na pierwszym miejscu – tak dla własnych ambicji 🙂

   Najsmutniejsze jest to, że nie wiadomo kogo stać na awans, kto w ogóle chce do niej wejść, dlatego wolałem skupić się właśnie na mistrzostwie Okręgówki.

   Tak na przykładzie IV ligi lubelskiej (chyba pora się przyzwyczajać do tego typu tematów): http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20131114/PILKA04/131119723

   1. abc

    biorąc pod uwagę sędziowanie w meczu Sokołowianki z Sawą widać , że komuś na awansie zależy 🙂

 2. anus

  Stal II moze awansowac poniewaz Stal I spada do 3 ligi nie do 4. Nie musi być dwie ligi roznicy, nie ma takiego przepisu.

  1. berek

   jest taki przepis .. przez niego zdegradowali w tamtym sezonie resovie II o jedną igę , bo Resovia I nie dostała licencji na II ligę …