Stadion przy ul. Polnej

Zbudowany w latach 1919-1921 stadion piłkarski w Sokołowie Małopolskim położony jest w pobliżu miejskiego Rynku przy drodze wylotowej w kierunku Kolbuszowej i Mielca. Na co dzień sokołowski obiekt może pomieścić na swoich krzesełkach 850 widzów. A na jego boiskach trenują i rozgrywają swoje mecze piłkarze Sokoła i Akademii Futbolu TG Sokół.

Zanim Sokół uwił swoje gniazdo

Historia Towarzystwa, piłkarstwa i samego sportu w Sokołowie jest nieco dłuższa. Zanim powstał duży stadion sportowy, mecze futbolowe rozgrywano od 1912 roku na Błoniach pod Turzą. Więcej o początkach piłki nożnej w Sokołowie Małopolskim przeczytasz TUTAJ.

Budowa stadionu

Tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości TG Sokół zakupił duży plac przy ówczesnej ulicy Raniżowskiej (obecnie Podstawskiego). Budowa obiektu trwała dwa lata i zakończyła się w 1921 roku. Oprócz zawodów sportowych organizowano tu m.in. ćwiczenia gimnastyczne. Z kolei głównie latem, w czerwcu, lipcu i sierpniu urządzano na stadionie mecze piłkarskie z udziałem powracających do miasteczka uczniów i studentów.

Pojawiały się kolejne sekcje.  Przed wybuchem II wojny światowej istniały równocześnie sekcje piłki siatkowej, lekkoatletyczna, akrobatyki sportowej i koszykówki oraz piłkarska. Często rywalizowano z reprezentacjami Rzeszowa, Kolbuszowej, Leżajska i Łańcuta.

Wojenne zniszczenia i odbudowa mimo przeciwności losu

W czasie wojny liczne bombardowania zdewastowały nie tylko klubowe budynki, pamiątki i sprzęt sportowy, ale też samo boisko. Przez co na kilka lat powrócono do rozgrywania meczów na Błoniach. Na sam stadion piłkarze i pozostali sportowcy powrócili nieco później (w drugiej połowie lat 40-tych XX wieku). Próby uporządkowania stadionu podejmowano jednak wcześniej. Zakupiono nawet materiały, poniemiecki barak, ale w wyniku decyzji PRL-owskich władz miasta ambitne plany działaczy nie doszły do skutku.

Otoczony bieżnią i dwumetrowym drewnianym parkanem stadion sportowy udało się ostatecznie uporządkować w 1947 roku. W 1950 wzniesiono  szatnie dla piłkarzy, a w 1961 roku zaczęto budowę pawilonu sportowego, który otwarto w 1966.

Rekord frekwencji

Najwyższą znaną frekwencję podczas meczu piłkarskiego odnotowano w Sokołowie 25 lipca 1971 roku. Sokołowianka zmierzyła się wtedy w międzynarodowym meczu z silnym ukraińskim klubem – Awanhard Stryj (obecnie FK Skała Stryj), co przyciągnęło uwagę ponad trzech tysięcy widzów.

Olbrzymie zainteresowanie wywołał w Sokołowie międzynarodowy mecz między Sokołowianką a Awangardem Stryj. Ponad trzy tysiące mieszkańców miasta i okolic przybyło na stadion, by oglądać ten interesujący pojedynek. Sokołowianka nie zawiodła swoich sympatyków i po dobrej grze uzyskała wynik remisowy. Warto podkreślić, że gospodarze przez dłuższy czas prowadzili różnicą dwóch bramek i dopiero w końcówce lepiej dysponowani kondycyjnie piłkarze Awangardu zdołali wyrównać. Bramki dla Sokolowianki strzelili Cholewa i Nowak, a dla gości Pietrenko i Ratychin.

"Nowiny Rzeszowskie", 25 lipca 1971

Stadion obecnie

Obecną formę Stadion przy ulicy Polnej 1 przybrał po remoncie w 2012 roku. Znikła żużlowa bieżnia a boisko przybrało wyłącznie piłkarski charakter. Drewniane ławki na głównej trybunie zastąpiono 850-cioma białymi i niebieskimi plastikowymi siedziskami. W dalszym ciągu betonowa trybuna oparta została na ziemnym wale.

Stadion TG Sokół w Sokołowie Małopolskim

ul. Polna 1, 36-050 Sokołów Małopolski

Budowa: 1919-1921

Rekord frekwencji: Ponad 3000 widzów (25 lipca 1971) Sokołowianka Sokołów Małopolski vs Awanhard Stryj (2:2)

Liczba miejsc siedzących: 820

Pojemność (ogółem): ok. 1200 miejsc

Wymiary boiska: 104 m x 63 m

Wstęp w dniu meczowym: 5 zł (normalny), 2 zł (ulgowy), kobiety i dzieci (wstęp bezpłatny)

Stadion piłkarski w Sokołowie Małopolskim
Stadion TG Sokół Sokołów Małopolski
Stadion w Sokołowie Małopolskim podczas meczu (2019)

Stadion sportowy TG Sokół w Sokołowie Małopolski w XX-leciu międzywojennym (archiwum Stanisława Sidora)
Brama wjazdowa stadionu sportowego w Sokołowie (archiwalna fotografia)