Start i Stal II żegnają się z Klasą O

Cudu w meczu Startu z Grodziszczanką nie było i ekipa z Brzózy pożegnała się z szansami na utrzymanie w lidze. Podobny los spotkał rezerwy Stali Rzeszów. W dalszym ciągu w głębokim kryzysie są drużyny Dynovii, Jawora, Orła i Zabajki i to pomiędzy tymi czterema ekipami rozegra się końcowa batalia o utrzymanie. Prawdopodobnie tylko jedna z tych drużyn pozostanie w Okręgówce. Finisz w naszej lidze będzie niezwykle ciekawy.

Astra i LKS Trzebownisko w komfortowej sytuacji

Kwestia awansu rozwiązała się już dawno, ale wciąż sporo ekip ma szanse na podium rozgrywek. W tej chwili aż 7 drużyn ma spore szanse na zakończenie w czołowej trójce. Ale to nie tutaj będzie toczyć się najcięższa walka. Większą uwagę należy skupić na dnie tabeli, gdzie każdy punkt jest na wagę złota. Od strefy spadkowej odłączyły się już raczej definitywnie LKS Trzebownisko i Astra Medynia Głogowska, które wygrały bezpośrednie starcia z innymi kandydatami do spadku.

Los V-ligowców w rękach Strumyka

Strumyk Malawa może się okazać wybawicielem bądź gwoździem do trumny jednego z naszych ligowców, a sytuacja czterech najbardziej zagrożonych spadkiem jest nie do pozazdroszczenia. Niestety dla walczących o utrzymanie Strumyk przegrał mecz w Nowej Dębie i znalazł się w strefie spadkowej. Dodatkowo, przed zespołem z Malawy trzy trudne mecze – wyjazd do Wiśniowej i mecze z mocną Kolbuszowianką + walczącym o utrzymanie Przełomem Besko.

Łatwiejszy układ gier wydaje się mieć Stal, która zagra chociażby ze zdegradowanymi już Czarnymi w Jaśle, na własnym boisku z Bukową Jastkowice i wyjazdowy mecz w Wiśniowej. Z kolei Przełom Besko oprócz wyżej wymienionego spotkania ze Strumykiem powalczy o punkty z LKS Skołoszów (u siebie) i na zakończenie na własnym stadionie z bezpieczną już Pogonią Leżajsk. Wariant w którym spada 5 drużyn można więc uznać za dość prawdopodobny.

Możliwe warianty

O utrzymanie walczą jeszcze cztery drużyny. Sytuacja każdej z nich jest podobna, ale biorąc pod uwagę ostatnią formę i pozostałe do rozegrania mecze, można pokusić się o stwierdzenie, że jedni będą mieć trudniej – inni łatwiej. Patrząc na formę zespołów (tego czy punktują), na pożarcie skazana była by Zabajka, która, jeśli nie poprawi swojej gry – może ugrać parę remisów i zakończyć swoją przygodę z Klasą O. Z tej perspektywy równie niedobrze wygląda sytuacja Orła, który nie będzie faworytem żadnego z pozostałych spotkań. Dynovia będzie faworytem spotkań ze Startem i Orłem, a Jawor meczu z Zabajką.

KP Zabajka [31 pkt.] (szanse na utrzymanie: niewielkie)

Wiosenny outsider wygrał w tej rundzie tylko z Orłem Wólka Niedźwiedzka. Wygląda na to, że jedyne rozwiązanie dla KP Zabajka to wygrana z Jaworem. Inny wynik niemal skazuje KP na Klasę A. Chodzi w końcu o mecz z bezpośrednim rywalem. W Sokołowie faworytem powinna być nasza drużyna. Będzie to dla Sokoła szansa na rewanż za jesienną porażkę. Mecz z Dąbrówkami może być dla Zabajki bez większego znaczenia, jeśli wcześniejsze mecze nie zakończą się zwycięstwami, a o co może być ciężko. W tej chwili Zabajka ma najmniej punktów ze “stawki”. Co prawda tylko jeden punkt mniej od Dynovii, Orła i Jawora, ale ten jeden punkt może być zbawieniem, tym bardziej, że żadna z tych drużyn nie kwapi się do wygrywania.

Punktów na wiosnę: 6

Forma (5 ostatnich spotkań): PZPRP

Mecze:
– Jawor Krzemienica (d)
– TG Sokół (w)
– KS Dąbrówki (d)

Orzeł Wólka Niedźwiedzka [32 pkt.] (szanse na utrzymanie: niewielkie)

Nasz rywal zza miedzy od meczu derbowego nie wygrał żadnego spotkania (5 porażka z rzędu), ani raz nie zapunktował, a na domiar złego stracił na jeden mecz jednego ze swoich czołowych zawodników (czerwona kartka bramkarza Mączki). Orzeł, trochę na własne życzenie zagmatwał sobie na koniec dobrą już wcześniej sytuację, z czego piłkarzom z Wólki Niedźwiedzkiej może być bardzo ciężko się wydostać. Tym bardziej, że przed Orłem bardzo ciężkie mecze – z walczącą o drugie miejsce w tabeli Grodziszczanką, która jest wyraźnie na fali, z coraz lepiej spisującą się Resovią II i na zakończenie z Dynovią na jej stadionie. W tym miejscu jest to chyba najcięższy terminarz spośród wszystkich walczących o utrzymanie drużyn. Do tego dochodzi bardzo niekorzystny bilans spotkań bezpośrednich z Jaworem i Dynovią.

Punktów na wiosnę: 13

Forma (5 ostatnich spotkań): PPPPP

Mecze:
– Grodziszczanka (w)
– Resovia II (d)
– Dynovia Dynów (w)

Dynovia Dynów [32 pkt.] (szanse: średnie)

Dynovia ma o tyle komfortową sytuację, że zagra jeszcze mecz ze zdegradowanym już Startem Brzóza Stadnicka (na wyjeździe) oraz ze Stobierną (u siebie). Na koniec będąc gospodarzem jest w bardziej komfortowej sytuacji. A zagra na koniec sezonu z Orłem i może być to najważniejsze spotkanie dla obu zespołów, decydujące o końcowym być albo nie być w Klasie O. Dynovia spisuje się wiosną bardzo słabo, ale poprzednie wyniki pozwalają sądzić, że szanse klubu z Dynowa są i tak większe niż pozostałych.

Punktów na wiosnę: 9

Forma (5 ostatnich spotkań): PRPPR

Mecze:
– KS Stobierna (d)
– Start Brzóza Stadnicka (w)
– Orzeł Wólka Niedźwiedzka (d)

Jawor Krzemienica [32 pkt.] (szanse: średnie)

Jawor ma równie ciężki terminarz co Orzeł, problemy z wąską kadrą, choć gra zespołu z Krzemienicy wygląda nie najgorzej i może to być argument za tym, że Jawor stać na obronę V ligi. O wszystkim zadecyduje najpewniej bezpośredni mecz z KP Zabajka – na terenie rywala. Szansą może być domowy mecz z pewną utrzymania Astrą. A na zakończenie ciężki wyjazd do Grodziska Dolnego.

Punktów na wiosnę: 13

Forma (5 ostatnich spotkań): RPPPZ

Mecze:
– KP Zabajka (w)
– Astra Medynia Głogowska (d)
– Grodziszczanka (w)

 

Astra, Resovia II, LKS Trzebownisko

Spadek którejś z wyżej wymienionych drużyn jest mało prawdopodobny. A możliwe, że na konto Astry, Resovii i Trzebowniska wpadnie jeszcze kilka punktów, co ostatecznie zakończy jakiekolwiek spekulacje, tym bardziej, że wszystkie trzy drużyny są ostatnio na fali i notują dobre wyniki.

Ale oczywiście wszystko powyżej to tylko prognozy. W myśl zasady “dopóki piłka w grze”. 🙂

Komplet wyników 27 kolejki
TG Sokół Sokołów Małopolski – Wisłok Strzyżów 0:0
KS Stobierna – Resovia II 2:2
KS Dąbrówki – Stal II Rzeszów 3:1
Jawor Krzemienica – Bratek Bratkowice 1:1
Jedność Niechobrz – KP Zabajka 4:0
Orzeł Wólka Niedźw. – Astra Medynia Głog. 1:2
Start Brzóza Stad. – Grodziszczanka 2:4

 

O autorze

rafal.koziarz@gmail.com
1 odpowiedź