Sytuacja po 28 kolejce

Już tylko kilka drużyn w rzeszowskiej Klasie Okręgowej musi martwić się o utrzymanie. Wygląda na to, że Astra ma pozostanie w lidze w kieszeni, a ostatnie mecze już definitywnie zapewniły ligowy byt LKS-owi Trzebownisko. Nie jest jeszcze rozstrzygnięta walka o ligowe podium, o które walczy także Sokół.

Wyniki 28 kolejki Klasy Okręgowej:
Stal II Rzeszów – LKS Trzebownisko 0:4
Grodziszczanka – Orzeł Wólka Niedźw. 2:0
Bratek Bratkowice – TG Sokół 0:1
Dynovia Dynów – KS Stobierna 2:6
Resovia II – Start Brzóza Stad. 4:1
Astra Medynia Głog. – Jedność Niechobrz 1:4
Wisłok Strzyżów – KS Dąbrówki 1:0
KP Zabajka – Jawor Krzemienica 0:1

Walka o utrzymanie. Jawor odskakuje, Dynovia pojedzie do spadkowicza

Spośród walczących o utrzymanie tylko Jawor Krzemienica zdobył wczoraj jakiekolwiek punkty, i to z nie byle kim, bo KP Zabajka, która na własnym boisku niemal przekreśliła szanse na pozostanie w lidze. Skórę może uratować jednej ekipie Strumyk Malawa. Ewentualny spadek drużyny z Malawy sprawiłby, że największe szanse ma w tej chwili Jawor.

Wariant I (Strumyk Malawa z utrzymaniem w IV lidze)
Z Klasy Okręgowej spadają 4 zespoły: Stal II Rzeszów, Start Brzóza Stadnicka, KP Zabajka, Orzeł Wólka Niedźwiedzka lub Dynovia Dynów

Wariant II (Strumyk Malawa bez utrzymania)
Z Klasy Okręgowej spada 5 zespołów: Stal II Rzeszów, Start Brzóza Stadnicka, KP Zabajka, Orzeł Wólka Niedźwiedzka i Dynovia Dynów

KP Zabajka (możliwe miejsca: 11-14)

Statystyki: 31 pkt. (na wiosnę 6 pkt)

Szanse na utrzymanie: minimalne

Dwie rzeczy są już pewne. Zabajka nie dogoni już Astry Medynia Głogowska. Punktowo, owszem, jest to możliwe, ale bilans meczów bezpośrednich jest w tym przypadku na korzyść Astry, która wygrała u siebie 4:0 i zremisowała jesienny mecz w Zabajce 1:1. Zabajka nie spadnie także na miejsca 15-16, ponieważ tutaj sytuacja jest identyczna, ale na korzyść klubu spod Głogowa Małopolskiego. Obiektywnie patrząc, w pozostałych meczach faworytami meczów z KP Zabajka będzie Sokół i KS Dąbrówki, tak więc szanse na pozostanie w piątej lidze są dla beniaminka niewielkie.

Forma (5 ostatnich spotkań): PPZPR

Pozostałe mecze:
TG Sokół – KP Zabajka (1)
KP Zabajka – KS Dąbrówki (2)

Orzeł Wólka Niedźwiedzka (możliwe miejsca: 10-14)

Statystyki: 32 pkt. (na wiosnę 13 pkt.)

Szanse na utrzymanie: niewielkie

Drugą z drużyn, która mocno skomplikowała sobie życie na koniec rozgrywek jest Orzeł, który przegrał 6 kolejnych spotkań i z komfortowej sytuacji zamienił swoją  sytuację na niemal dramatyczną. Klub z Wólki Niedźwiedzkiej jest w wyraźnym kryzysie i jeśli nie wygra meczu z Dynovią czy Resovią, o utrzymaniu może zapomnieć. Układ gier na koniec jest dla kolejnego beniaminka bardzo trudny – Resovia II jest w bardzo dobrej formie i ma jeszcze szanse na trzecie miejsce w lidze. Dynovia gra o życie i w meczu u siebie może pozbawić Orła punktów. Co dodatkowo przemawia na niekorzyść klubu z Wólki? Niekorzystny bilans meczów bezpośrednich z Jaworem (dwie porażki) i Dynovią (remis u siebie). Szanse na utrzymanie Orła można ocenić jako niewielkie.

Forma (5 ostatnich spotkań): PPPPP

Pozostałe mecze:
Orzeł – Resovia II (2)
Dynovia – Orzeł (1x)

Dynovia Dynów (możliwe miejsca: 10-14)

Statystyki: 32 pkt. (na wiosnę 9 pkt.)

Szanse na utrzymanie: małe

Dynovia, wbrew pozorom, może mieć najłatwiejszą drogę do utrzymania. Już w niedzielę Dynowianie pojadą do Brzózy Stadnickiej, która gra już tylko dla własnej ambicji. Jeśli uda się wygrać Dynovii na terenie Startu, to losy utrzymania może rozstrzygnąć na własnym stadionie w meczu z Orłem. I jest to dobra wiadomość dla kibiców z Dynowa, bo choć Dynovia na wiosnę wyraźnie dołuje, to jest jeszcze nadzieja na to, że finisz będzie dla klubu z Dynowa bardziej łaskawy. Oczywiście wiele zależy od postawy Strumyka. Jeśli ten spadnie z IV ligi, to o wyprzedzenie w tabeli Jawora może być wyjątkowo trudno (lepszy bilans bezpośredni ma Jawor, dlatego Dynovia, aby wyprzedzić Krzemienicę potrzebuje przynajmniej 4 punktów w dwóch ostatnich meczach, podobnie Orzeł).

Forma (5 ostatnich spotkań): PPRPP

Pozostałe mecze:
Start – Dynovia (x2)
Dynovia – Orzeł (1x)

Jawor Krzemienica (możliwe miejsca: 8-14)

Statystyki: 35 pkt. (na wiosnę 16 pkt.)

Szanse na utrzymanie: duże

Wygrana z Zabajką dała spory komfort zespołowi z Krzemienicy. Jak się okazuje, zwycięstwo w Zabajce było jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Dobry układ ostatnich meczów to pozytywna informacja dla Jawora (mecze z bezpieczną Astrą, ale też na koniec bardzo trudny wyjazd do Grodziska Dolnego). Trzy punkty przewagi na dwie kolejki przed końcem to spora zaliczka. Pytanie tylko, czy Jawor wykorzysta tą szansę.

Forma (5 ostatnich spotkań): ZRPPP

Pozostałe mecze:
Jawor – Astra (x)
Grodziszczanka – Jawor (1)

Astra Medynia Głogowska (możliwe miejsca: 6-13)

Statystyki: 37 pkt. (na wiosnę 18 pkt.)

Szanse na utrzymanie: bliskie 100%

Astra jest zagrożona spadkiem tylko teoretycznie. Nie ma żadnych szans na wyprzedzenie Wisłoka (niekorzystny bilans bezpośredni), ale równie teoretycznie może wskoczyć na wysokie 6 miejsce. Spadek w przypadku Astry jest prawie niemożliwy – do pewnego utrzymania brakuje Medyni zaledwie jednego punktu.

Forma (5 ostatnich spotkań): PZZZP

Pozostałe mecze:
Jawor – Astra (x)
Astra – TG Sokół (x)


 

Walka o podium

LKS Trzebownisko nie ma już szans na znalezienie się w czołowej trójki ligi. Podobnie Bratek, który zrównując się punktowo z Grodziszczanką ma z nią niekorzystny bilans meczów bezpośrednich.

KS Dąbrówki (możliwe miejsca: 3-10)

Statystyki: 41 pkt. (na wiosnę 19 pkt.)

Na dogonienie Dąbrówek szans nie ma już Jawor. Z kolei KS przy dobrych wiatrach może wskoczyć do czołowej piątki Klasy Okręgowej. Nie będzie o to łatwo, bo przed Dąbrówkami mecz z Bratkiem (u siebie) i walczącą o ligowy byt Zabajką (wyjazd). Tak czy tak, Dąbrówki mogą być raczej zadowolone z postawy na wiosnę, bo zamiast nich, w strefie spadkowej znajdują się drużyny, którym po jesieni raczej niewielu wróżyło walkę o utrzymanie.

Forma: PZZZR

Pozostałe mecze:
KS Dąbrówki – Bratek (x)
KP Zabajka – KS Dąbrówki (2)

Resovia II Rzeszów (możliwe miejsca: 3-10) 

Statystyki: 41 pkt. (na wiosnę 24 pkt.)

Rezerwy Resovii mają znakomitą wiosnę, uciekły ze strefy spadkowej i jest realna szansa na to, że to nie koniec marszu w górę tabeli. Wszystko zależy jednak od meczu w Wólce Niedźwiedzkiej i spotkania z Jednością na własnym boisku.

Forma: ZRZZZ

Pozostałe mecze:
Orzeł Wólka Niedźw. – Resovia II (2)
Resovia II – Jedność (x)

Wisłok Strzyżów (możliwe miejsca: 2-9)

Statystyki: 43 pkt. (na wiosnę 23 pkt.)

Wisłok ma za sobą dobrą rundę wiosenną i teoretyczne jeszcze szanse na wskoczenie na pozycję wicelidera. Najbardziej prawdopodobne wyniki najbliższych meczów Wisłoka Strzyżów to gładkie zwycięstwo z zdegradowaną już Stalą II. O wiele trudniej będzie w Bratkowicach, gdzie faworytem powinien być Bratek.

Forma: ZRZPZ

Pozostałe mecze:
Wisłok – Stal II Rzeszów (1)
Bratek – Wisłok (1)

TG Sokół Sokołów Małopolski (możliwe miejsca: 2-9)

Statystyki: 44 pkt. (na wiosnę 17 pkt.)

Po świetnej jesieni w tej rundzie nasza ekipa gra z wyraźnymi wahaniami formy. Po dobrym meczu w Bratkowicach mimo szczupłej kadry udało się odnieść ważne zwycięstwo, a w ostatnich meczach zagramy z KP Zabajka (u siebie) i Astrą (na wyjeździe). Jest realna szansa na dobicie do bariery 50 punktów, ale wszystko w naszych rękach. Dwa zwycięstwa na koniec na pewno przysłonią wpadki w wiosennych meczach, ale należy pamiętać, że gramy z walczącą o utrzymanie Zabajką i z Astrą, która co prawda utrzymanie już praktycznie ma, ale w tej rundzie sprawiła już kilka niespodzianek.

Forma: ZRPPZ

Pozostałe mecze:
TG Sokół – KP Zabajka (1)
Astra Medynia Głog. – TG Sokół (x)

Grodziszczanka Grodzisko Dolne (możliwe miejsca: 2-7)

Statystyki: 46 pkt. (na wiosnę 28 pkt.)

Grodziszczanie po świetnej wiośnie są blisko wyprzedzenia KS Stobierna na sam koniec rozgrywek. Drużyna, która była jednym z kandydatów do spadku gra w tej rundzie najrówniej i drugie miejsce na koniec rozgrywek nie powinno być dla nikogo wielkim zaskoczeniem.

Forma: ZZZZZ

Pozostałe mecze:
Jedność – Grodziszczanka (x)
Grodziszczanka – Jawor (1)

KS Stobierna (możliwe miejsca: 2-6)

Statystyki: 48 pkt. (na wiosnę 18 pkt.)

KS jest już blisko obrony 2 miejsca w lidze. Najgroźniejszy rywal – Grodziszczanka pewnie nie odpuści (tym bardziej biorąc pod uwagę małe załamanie formy Stobiernej), ale przed KS Stobierna mecze, które ta drużyna powinna wygrać – prestiżowy mecz na własnym stadionie z LKS Trzebownisko i wyjazd do Rzeszowa na mecz z najsłabszą w sezonie Stalą II Rzeszów.

Forma: ZRPPR

 

Sytuacja w innych ligach:

III liga lubelsko-podkarpacka

Wpadka Karpat z ubiegłego tygodnia pozbawiła Krośnian szans na baraże o II ligę, bo punkty Wisłoki w Rzeszowie ze Stalą mogą być w obecnej sytuacji Dębiczan traktowane jako czysta fantastyka. Do IV ligi grupy podkarpackie spadnie w tym sezonie tylko Wisłoka. Orzeł Przeworsk utrzymał się w lidze już wcześniej.

Awans do baraży: Stal Rzeszów (lub, teoretycznie) Karpaty Krosno
Spadek (5 drużyn): Wisłoka Dębica, Hetman Żółkiewka, Podlasie Biała Podlaska, Stal Kraśnik, Tomasovia Tomaszów Lubelski lub Lublinianka Lublin

IV liga podkarpacka

Pewna utrzymania jest już nie tylko Pogoń Leżajsk, ale też Crasnovia Krasne. W związku z tym z rzeszowskiej Klasy Okręgowej spadnie 4 lub 5 drużyn. Na krawędzi jest za to Strumyk Malawa, który jest w tej chwili w strefie spadkowej i powalczy z Przełomem Besko o pozostanie w Klasie Regionalnej. Co najciekawsze, dojdzie do bezpośredniego starcia obu drużyn (w najbliższej kolejce). Wygrana Przełomu praktycznie przekreśli szanse Strumyka na obronę IV ligi. Tuż za Beskiem i Malawą znajduje się Stal Nowa Dęba, która ma dość korzystny układ spotkań – u siebie z Bukową i na wyjeździe ze zdegradowanymi Czarnymi Jasło, dlatego szanse Stali na utrzymanie są póki co realne, chociaż strata dwóch punktów do kolejnych drużyn może się okazać zbyt wielka.

Awans: Polonia Przemyśl, Piast Tuczempy (lub) Cosmos Nowotaniec
Spadek (4 drużyny): Czarni Jasło, Sawa Sonina, Stal Nowa Dęba, Strumyk Malawa (lub) Przełom Besko

Klasa Okręgowa (Dębica)

Bardzo blisko awansu do IV ligi są już Błękitni Ropczyce. Victoria Czermin jeszcze ma szanse na dogonienie rywala, ale na trzy kolejki przed końcem Victoria ma 4 punkty mniej od rywala (Błękitni rozegrali już 28 spotkań) i mają już 70 oczek na koncie.

Awans: Błękitni Ropczyce (lub) Victoria Czermin

Klasa Okręgowa (Jarosław)

Nowym beniaminkiem IV ligi zostanie najprawdopodobniej KS Wiązownica, który na 3 kolejki przed końcem ma już 6 punktów przewagi nad drugim MKS Kańczuga. Wygląda więc na to, że sytuacja jest już rozstrzygnięta.

Awans: KS Wiązownica (lub) MKS Kańczuga

Klasa Okręgowa (Krosno)

Po wczorajszej wpadce Iwonki Iwonicz w Ustrzykach bardzo blisko powrotu do IV ligi jest podsanocki LKS Pisarowce, który ma trzy punkty przewagi nad rywalem i 4 mecze do zakończenia rozgrywek.

Awans: LKS Pisarowce (lub) Iwonka Iwonicz

Klasa Okręgowa (Stalowa Wola)

W grupie stalowowolskiej spora niespodzianka, bo na prowadzenie wyszedł Sokół Sokolniki, który wyprzedza jednego z faworytów – Unię Nowa Sarzyna (o jeden punkt). Szanse na awans straciły Tłoki Gorzyce. Niewielkie szanse na to mają rezerwy Stali Stalowa Wola, ale kwestia awansu w tej grupie V ligi wygląda na dzień dzisiejszy najbardziej interesująco.

Awans: Sokół Sokolniki (lub) Unia Nowa Sarzyna (lub, ewentualnie) Stal II Stalowa Wola

Skład IV ligi 2015/2016 (na dzień dzisiejszy):
Wisłoka Dębica (spadkowicz z III ligi), Cosmos Nowotaniec, Rzemieślnik Pilzno, Wisłok Wiśniowa, LKS Skołoszów, Pogoń Leżajsk, Crasnovia Krasne, Bukowa Jastkowice, Sokół Nisko, Kolbuszowianka Kolbuszowa, Przełom Besko, Jedność Niechobrz, Błękitni Ropczyce*, KS Wiązownica*, LKS Pisarowce*, Sokół Sokolniki*

Klasa A1 Rzeszów

Pewne już jest, że awans do Klasy Okręgowej wywalczył KS Przybyszówka i Głogovia Głogów Małopolski. Drużyna Marcina Pietruchy – Orzeł Wysoka Głogowska straciła już szanse po poprzedniej kolejce.

Klasa A2 Rzeszów

W drugiej grupie Klasy A sytuacja jest jeszcze nierozstrzygnięta. O awans nie musi się już martwić Błażowianka, która ma już 8 punktów przewagi nad trzecim Włókniarzem. W grze o Okręgówkę pozostaje jeszcze: Wisłok Czarna, Włókniarz Rakszawa i raczej tylko teoretycznie – Błękit Żołynia. O awansie zadecyduje prawie na pewno najbliższy mecz w Rakszawie (Włókniarz – Wisłok Czarna).

Skład V ligi (Klasa Okręgowa Rzeszów 2015/2016, na dzień dzisiejszy):
Sawa Sonina, Strumyk Malawa (spadkowicze z IV ligi), KS Stobierna, Grodziszczczanka Grodzisko Dolne, TG Sokół Sokołów Małopolski, Wisłok Strzyżów, Resovia II Rzeszów, KS Dąbrówki, Bratek Bratkowice, LKS Trzebownisko, Astra Medynia Głogowska, Jawor Krzemienica, KS Przybyszówka, Błażowianka Błażowa, Głogovia Głogów Małopolski, Wisłok Czarna*

Ciekawostką może być fakt, że w tym składzie liga liczyłaby aż cztery drużyny z gminy Czarna (KS Dąbrówki, Astra Medynia Głogowska, Jawor Krzemienica i Wisłok Czarna). Na drugim miejscu wśród gmin znalazłaby się gmina Trzebownisko – 2 (KS Stobierna, LKS Trzebownisko) i miasto Rzeszów (LKS Przybyszówka i Resovia II Rzeszów).

 

O autorze

rafal.koziarz@gmail.com
2 odpowiedzi
  1. berek

    Wpadka Karpat z ubiegłego tygodnia pozbawiła Krośnian szans … na baraże i awans a nie utrzymanie 🙂