Sytuacja w lidze po 23 kolejce. Wiosna na półmetku

Koniec rozgrywek zbliża się już małymi krokami i już tylko 7 kolejek dzieli nas od końcowych rozstrzygnięć. Po dzisiejszych spotkaniach sytuacja większości drużyn jest niepewna i poza Jednością nie ma jeszcze stuprocentowych pewniaków do utrzymania. Po dzisiejszym spotkaniu do gry, chociaż póki co tylko w teorii wrócił Start Brzóza Stadnicka. Więcej w rozwinięciu.

O sobotnim meczu było już wspomniane sporo. Nie zmienia on zbyt mocno sytuacji Sokoła i lidera z Niechobrza. Nasza drużyna utrzymuje względnie bezpieczną przewagę 6 punktów nad głównym frontem “wojny” o utrzymanie. Ze względu na to, że to zaledwie dwa mecze, a do końca pozostało ich nieco więcej, punktować musimy, bo raczej nie ma co liczyć na sytuację w której wszystkie drużyny nagle remisują wszystkie spotkania. Jest to po prostu niemożliwe.

Komplet wyników 23 kolejki Klasy Okręgowej:
Jedność Niechobrz – TG Sokół 1:1 (0:1)
Jawor Krzemienica – Stal II Rzeszów 5:1 (3:0)
Orzeł Wólka Niedźw. – KS Dąbrówki 1:3 (0:0)
Start Brzóza Stad. – Wisłok Strzyżów 5:1 (2:0)
KS Stobierna – Bratek Bratkowice 3:2
LKS Trzebownisko – KP Zabajka 6:3
Dynovia Dynów – Astra Medynia Głog. 2:2
Resovia II – Grodziszczanka 2:1 (1:0)

Ciekawostką może być bardzo duża liczba bramek strzelonych w czasie ostatniej kolejki (39), co daje średnią aż  4,875 na mecz! W samym Trzebownisku padło dzisiaj aż 9 goli.

Największymi dzisiejszymi niespodziankami są porażki Orła z Dąbrówkami i wysokie zwycięstwo Startu z Wisłokiem, ale takie są jak widać uroki naszej grupy rozgrywkowej, w której już wszystko jest możliwe.

Serie:

Wygrane z rzędu: LKS Trzebownisko (4)
Porażki z rzędu: KP Zabajka (5)
Mecze bez zwycięstwa: KP Zabajka (9)
Mecze bez porażki – Jedność (20)

Najwięcej bramek:

Zdobytych (wiosna) – LKS Trzebownisko (19)
Straconych (wiosna) – KP Zabajka (27)
Zdobytych (ogółem) – Wisłok Strzyżów (51)
Straconych (ogółem) – Stal II Rzeszów (54)

Awans do IV ligi

Tutaj mamy najmniejsze wątpliwości, bo póki co zdecydowanie na czele znajduje się Jedność, która ma nad drugim KS Stobierna aż 12 punktów przewagi. Co musiałoby się wydarzyć, żeby aktualny lider spadł na drugą lokatę? Stobierna musiałaby zwyciężyć we wszystkich siedmiu pozostałych spotkaniach, licząc jednocześnie na to, że Jedność zdobędzie co najwyżej 9 punktów (na 21), bo wtedy o awansie decydowałby bilans bezpośrednich spotkań, w którym lepiej wypada KS). Na tak słabą postawę Jedności nie ma jednak raczej co liczyć.

Jedność Niechobrz (20 punktów na wiosnę)
Pozostałe spotkania: KS Dąbrówki (w), Wisłok Strzyżów (d), Bratek Bratkowice (w), KP Zabajka (d), Astra Medynia Głog. (w), Grodziszczanka (d), Resovia II (w)

KS Stobierna (13 punktów na wiosnę)
Pozostałe spotkania: KP Zabajka (w), Astra Medynia Głog. (d), Grodziszczanka (w), Resovia II (d), Dynovia (w), LKS Trzebownisko (d), Stal II Rzeszów (w)

Walka o utrzymanie

Los outsiderów

W tym miejscu sprawy zdecydowanie się komplikują. Jeszcze do niedawna wydawało się, że pewniaków do spadku jest trzech: LKS Trzebownisko, Start Brzóza Stadnicka i Stal II Rzeszów. Ekipa Trzebowniska ostatnio bardzo mocno odpaliła i z 17 punktów po jesieni ma już na koncie 30 i całkiem dobre perspektywy przed kolejnymi spotkaniami. Podopieczni Pawła Kloca nie przegrali od 5 spotkań, wygrali 4 spotkania i jedno zremisowali, chociaż początek rundy był wyjątkowo mizerny.

Gorzej rysuje się sytuacja Stali II i Startu, chociaż ten drugi wygrał dzisiaj niespodziewanie wysoko z solidnym dotychczas Wisłokiem Strzyżów 5:1. Po zwycięstwie z Grodziszczanką Stal II także przekroczyła barierę dwudziestu punktów, ale wczorajsza porażka 1:5 z Jaworem Krzemienica oddaliła młodych Stalowców od pozostania w lidze. Tych samych, którzy rok temu przez długi czas liderowali w Klasie Okręgowej.

Zarówno Stal II jak i Start zaliczyć można póki co do grupy najbardziej zagrożonych spadkiem, ze stratą 5 i 6 punktów do 14 w tabeli Zabajki. Ale w następnej kolejce w przypadku Stali II kwestia utrzymania zejdzie na drugi tor, bo czekają na nas rzeszowskie derby rezerw – Stal na swoim boisku podejmie drugi zespół Resovii. Można się spodziewać, że będzie się działo.

Stal II Rzeszów (5 punktów na wiosnę)
Pozostałe spotkania: Resovia II (d), TG Sokół (w), Dynovia (d), KS Dąbrówki (w), LKS Trzebownisko (d), Wisłok Strzyżów (w), Bratek Bratkowice (d)

Start Brzóza Stadnicka (10 punktów na wiosnę)
Pozostałe spotkania: Bratek Bratkowice (w), KP Zabajka (d), Astra Medynia Głog. (w), Grodziszczanka (d), Resovia II (w), Dynovia (d), LKS Trzebownisko (w)

Grupa zagrożonych spadkiem

Z racji tego, że z ligą może się pożegnać nawet 7 drużyn (3 + spadkowicze z IV ligi), bardzo mocno zagrożone spadkiem są trzy kolejne drużyny – KP Zabajka, Astra i Resovia II. KP z Zabajki wiosną spisuje się bardzo słabo i zdobył zaledwie dwa punkty. Wiele wskazuje więc na to, że rewelacja jesieni przeistoczyła się w rozczarowanie wiosny i były wicelider nie zagra w przyszłym sezonie w gronie piątoligowców. Niewiele lepiej wygląda na dzień dzisiejszy sytuacja rezerw Resovii i Astry. Obie drużyny mają 28 punktów na koncie z co prawda niewielką, dwupunktową stratą do LKS Trzebownisko i Bratka, ale w momencie w którym punktują wszystkie drużyny, dwa brakujące punkty mogą się wkrótce okazać decydujące, a lista walczących o ligowy byt jest w tym sezonie wyjątkowo długa.

“30-tki”

Wiele z drużyn ma już na koncie co najmniej 30 punktów, co nie znaczy, że ten wynik kogokolwiek satysfakcjonuje. W dalszym ciągu minimalne różnice punktowe pomiędzy 4 a 11 miejscem nie dają pewności utrzymania żadnego z tych zespołów. Na granicy trzydziestu punktów znajdują się Bratek z Trzebowniskiem. O jedno “oczko” więcej mają Dąbrówki, Jawor, Dynovia i Grodziszczanka. Najlepiej wygląda sytuacja w Wólce Niedźwiedzkiej (32), Strzyżowie (33) oraz oczywiście w Sokołowie (37 punktów). Pamiętajmy jednak o tym, że jedna, dwie, trzy najbliższe kolejki mogą po raz kolejny przetasować całą stawkę.

PDrużynaWRPGZGSPkt
1TG Sokół206111135866
2Stal II Rzeszów2001256
3Włókniarz201456
4Strug100303
5Orzeł Wólka N.101463
6KS Zaczernie101353
7Wola Dalsza010221
8Wisłok Strzyżów010111
9Błażowianka011341
9Strumyk011341
11Sawa011251
12Stal Łańcut000420
13AP II Stalowa Wola000000
13Beniaminek Rzeszów000000
13Budovia000000
13Czarni Jasło000000
O autorze

rafal.koziarz@gmail.com
2 odpowiedzi
  1. xx

    Czy mógłbyś jaśniej co do tych spadkowiczów. Bo 3 drużyny spada robiąc miejsce 3 awansującym z klas A. Z IV ligi spada Sonina, ale na miejsce Niechobrza. Do naszej grupy spaść może jeszcze Krasne i Malawa Więc zagrożonych spadkiem jest chyba 5 zespołów.

    1. Jawor

      z A-klasy awansuje 4 zespoły po 2 z Rzeszowsiej i Łańcuckiej , a spaść do naszej okręgówki może także Leżajsk. Ps. bardzo dobrą prace wykonuje Administrator tej strony.