Tylko trzy “kroki” do mety. Znamy beniaminków!

Już dzisiaj o 18:30 będziemy gościć u siebie Strug Tyczyn. Tymczasem w Klasie A kwestia awansów jest już rozstrzygnięta. Do grona piątoligowców dołączą na jesień – Wisłok Strzyżów, Grunwald Budziwój (grupa I) i Styrobud Trzeboś, Safironutrition Wola Dalsza (grupa II). Po rocznej przygodzie w IV lidze znowu zmierzymy się też z drugim zespołem Resovii. Wciąż o awans biją się Stal Łańcut i Strug, a o utrzymanie Orzeł z Aramixem. Finisz Klasy Okręgowej zapowiada się ciekawie!

Awanse Stali Łańcut/Strugi Tyczyn

Losy awansu do IV ligi są już prawie rozstrzygnięte i najprawdopodobniej rolę beniaminka na szczeblu województwa przejmą prowadzeni przez Krzysztofa Koraba piłkarze Stali Łańcut. W grze liczy się też Strug Tyczyn dowodzony przez Jacka Sowę.

Awans Stali Łańcut (co musi się wydarzyć):

Stali wystarczy do awansu zwycięstwo i remis (lepszy bilans w meczach bezpośrednich ze Strugiem) lub dwie wygrane w trzech pozostałych meczach:
– vs Błażowianka (wyjazd)
– vs TG Sokół (dom)
– vs Stal Rzeszów (dom)

Szanse: 85%
Po stronie Stali stoją statystyki, bo Łańcucianie w 15 meczach na wiosnę zgarnęli komplet punktów. Z drugiej strony mają przed sobą wyjazd na ciężki teren w Błażowej i grę z dobrze dysponowanymi na wiosnę, grającymi ofensywną piłkę Sokołem i Stalą II Rzeszów.

Awans Strugu Tyczyn (co musi się wydarzyć):

Strug musi wygrać wszystkie swoje pozostałe spotkania i liczyć na to, że Stal zwycięży tylko raz. Tyczynianom zostały następujące mecze:
– vs TG Sokół (wyjazd)
– vs KS Stobierna (wyjazd)
– vs Orzeł (dom)

Szanse: 15%
Strug ma przed sobą mecze z teoretycznie słabszymi rywalami. Pamiętamy jednak, że Orzeł będzie najprawdopodobniej do ostatniej kolejki bronić się przed spadkiem, a wyjazdy do Sokołowa i Stobiernej, mimo pozycji faworyta również nie gwarantują pełnej puli.

Grupa “spadkowa”

Wiemy, że Klasę Okręgową opuszczą w tym sezonie Start Brzóza Stadnicka (nawet przy dwóch wygranych w pozostałych spotkaniach może się jedynie zrównać z Orłem, ale posiada gorszy bilans meczów bezpośrednich). Oprócz Startu z Klasą Okręgową żegnają się: Błękit Żołynia, Czarni Czudec i Bratek Bratkowice. Ważą się jeszcze losy dwóch drużyn – Orła i Aramixu.

Utrzymanie Orła/Aramixu (co musi się wydarzyć):

Orzeł może: wygrać trzy pozostałe spotkania nie oglądając się na pozostałe wyniki zapewnia sobie utrzymanie. Sprawy byłyby już prawie rozstrzygnięte, gdyby nie walkower 0:3 w bezpośrednim meczu obu ekip, co delikatnie przechyla kwestię walki o utrzymanie na korzyść ekipy z Niebylca. W tej chwili będzie się liczyć każdy wyszarpany punkt.

Terminarz (Orzeł)
– vs Sawa Sonina (wyjazd)
– vs Jedność Niechobrz (dom)
– vs Strug Tyczyn (wyjazd)

Terminarz (Aramix)
– vs Włókniarz Rakszawa (wyjazd)
– vs Start Brzóza Stadnicka (wyjazd)
– vs TG Sokół (dom)

Szanse: po 50%
Orzeł ma co prawda dwupunktową przewagę, ale w tej chwili może się wydarzyć wszystko. Szanse oceniamy więc po równo. Wydaje się, że wygrana dwóch spotkań przez jedną z drużyn rozstrzyga sprawę.

Inne grupy Klasy Okręgowej

W grupie stalowowolskiej promocję do IV ligi i historyczny sukces osiągnął Sokół Kamień, w grupie jarosławskiej po dłuższej przerwie na poziom wojewódzki wrócił MKS Kańczuga. W grupie dębickiej na placu boju zostały jeszcze drużyny Czarnych Trześń i Czarnovii Czarna. W Klasie O Krosno równych sobie nie miał Arłamów Ustrzyki Dolne, który jako jedyny klub przekroczył barierę stu punktów.

A o co gra Sokół?

Przy dobrych “wiatrach” możemy zakończyć ligę tuż za podium, na 4. miejscu. Musielibyśmy jednak liczyć na serię wpadek bardzo silnej na wiosnę Stali II Rzeszów i porażki KS Zaczernie. Najbardziej realne wydaje się przesunięcie na miejsce 6. W najgorszym wypadku możemy zająć miejsce 10. Wciąż gramy o przebicie bariery stu strzelonych goli w jednym sezonie, co nie przydarzyło się nam od.. sezonu 1990/91, gdy zwyciężaliśmy w Klasie A.

Z obozu Sokoła:


O autorze

rafal.koziarz@gmail.com